Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове от Северозапада: "Обстановката е спокойна, спазват се изискванията за предпазване от COVID-19"

Каква е ситуацията в населените места от Северозапада във време, когато се шири зараза от COVID-19? Как тече животът по време на въведеното извънредно положение, спазват ли се заповедите на общинските кметове, има ли изключения, какви са най-честите нарушения и какви проблеми създават те? Има ли вече наказани жители и нужни ли са и по-радикални мерки? Отговор дадоха на живо в ефира на Радио Видин кметове от населени места в региона.


"Днес за пръв път от години наред няма да има пазар в Белоградчик. Затворихме общинския пазар с моя заповед, като  следваме указанията на централния щаб и заповедите на здравния министър", коментира обстановката в града кметът Борис Николов и допълни: "В града работят единствено хранителните магазини и аптеките. В тях се влиза по 1- 2 човека. По-спокойно е, защото още не са се върнали нашите работници от чужбина. Засега са се прибрали само 10-15 човека, но те спазват наложената им 

Борис Николов, кмет на Белоградчиккарантина. В началото беше малко трудно, но сега по няколко пъти на ден се обхождат от здравен медиатор и от двама служители на Общината. Дисциплинирани са вече и мисля, че по чисто човешки начин се разбрахме. Снощи имаше сигнали от Рабиша. Там няколко човека не бяха спазили карантината, но с намесата на полицията редът бе въдворен. Стараем се, доколкото е възможно. Дори вчера започнахме дезинфекция на целия град, днес ще повторим процедурата. Туристи в града няма, туристическите обекти са затворени. Хотелите и къщите за гости могат да работят, но нямаме и един турист. От миналия петък и един човек не е пристигнал в Белоградчик. За момента е добре, но е отчайващо за финансовото състояние на Общината в по-дългосрочен план..." 

Учениците са преминали на дистанционно обучение, Социалният патронаж обслужва както своите постоянни клиенти, така и всички нуждаещи се възрастни и трудно подвижни хора. В селата кметските наместници са направили организация за закупуването и доставянето на лекарства от служителите на патронажа. В двата дома за възрастни хора с деменция в Салаш и Дъбравка е забранено свиждането, посещенията и настаняването в момента. До момента няма положителни проби в община Белоградчик.


"От тази сутрин през ГКПП "Връшка чука" се пропускат само товарните автомобили, за останалите, границата вече е затворена", обясни новият момент в пропускателния режим на границата със Сърбия кметът на Кула Владимир Владимиров.

"Иначе обстановката в общината е като при извънредни обстоятелства. След 6-7 дни хората започват да свикват с изискванията на извънредното положение. Първите дни обаче не беше така. По улиците имаше доста хора без причина, но те вече се изчистиха, разбраха за какво става дума. Още повече, че в малкия град всеки се познава и всичко се знае и няма как да се толерира поведение на хора, които биха подложили на опасност здравето на останалите... Заради наблюденията и проверките, пристигналите от чужбина вече стриктно спазват карантината. За тези, които не могат да си набавят хранителни продукти сами, сме обявили телефон, на който се приемат заявки за храна и лекарства. Той вече се ползва и от възрастни, трудноподвижни и самотноживеещи хора".
 
Крути мерки бяха въведени в Северозапада във връзка с опасността от разпространение на заразата с COVID-19. Първенец в това отношение стана община Козлодуй, където кметът Маринела Николова въведе и вечерен час, забраняващ безцелните излизания. 

"Обстановката в общината, както и в цялата страна, е динамична. Следим и свеждаме до знанието на гражданите всички заповеди и указания от национално ниво. На местно ниво Кризисния щаб заседава регулярно и излиза със своите мерки, решения и с предложения. В щаба има представители и на АЕЦ "Козлодуй", болницата и на всички важни институции. Хората приеха на сериозно вече нещата и спазват всички заповеди, включително на здравния министър и тази, която аз издадох за вечерния час. Младежите със сигурност знам, че се прибират до 22 часа. Има разбиране както от местните, така и от тези, които се прибират от чужбина. Лично упражнявам контрол, а хората са съпричастни и разбират сериозността на положението...", обясни Маринела Николова. 

"Обстановката при нас е спокойна, спазват се всички изисквания на извънредното положение", обяви и кметът на община Ружинци Александър Александров, на чиято територия има компактни групи от ромско население: 

Александър Александров, кмет на община Ружинци


"Синхронизирахме действията с всички институции и издадохме необходимите заповди своевременно. Затворихме детските градини, училища, стадиони, питейни заведения. Засилихме пропускателния режим и в сградата на общинската администрация и в Дома за възрастни хора в село Дреновец. Успяхме да предизвикаме гражданско отношение към проблема, като за няколко часа допуснахме остри реакции в социалните мрежи към новопристигнали от рисковите държави. При ромите също е спокойно и няма негативни реакции от взетите мерки. 2/3 от това население тук отдавна е социализирано. тези хора през последните години усетиха вниманието към тях и заповедите на кмета вече се изпълняват добросъвестно. Винаги има и такива, които притесняват обществото, но те са единици..."



Целите интервюта чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00