Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 години от основаването на Народно читалище "Цвят" във Видин

6
Снимка: Радио Видин



На 25 март се навършват 150 години от основаването на видинското читалище "Цвят". Началото му е поставено официално през 1870 година, но идеята и първите опити за създаване на такава културно-просветна организация датират от по-рано, разказа секретарят на читалището Любомир Илиев:


"В двора на дървения храм "Св. Димитър", преди построяването на сегашната църква, в една прилежаща постройка от 3 стаи, са се събрали няколко човека, за да четат вестник. Ние се питаме дали това е началото, как се е случило всичко и защо се е случило. С няколко думи, накратко бихме могли да кажем, че местоположението на Видин на брега на Дунав - врата към западните, северните и източните ни съседи, е давало възможност на неговите граждани да научават за събития, които са се случвали в тези земи...


На 31 май 1863 година в Браила е излязъл първият брой на вестник "Българска пчела". Във втория му брой видинчани прочели, че местното началство прибрало книгите на видинското читалище и турило под затвор неколцина от гражданите на Видин. Това е първата история, която четем в популярен вестник, че във Видин е било организирано първото читалище...След отпуск на църквата са се събрали и са решили, "щото първото начало на основанието на читалището се турна на Цветница". Това е на 25 март 1870 година, тогава Благовещение и Цветница като църковни празници съвпадат. Ние като дата приемаме, че началото ни е на 25 март, но традиционният празник е Цветница, тъй като така са и нарекли читалището. Тази история наистина провокира в нас най-различни мисли как в една все още несвободна България, по време на Османската държава, е имало такива будни и съвестни граждани, които са радеели за българската култура и просвета. Имало е и такива, които са пътували зад граница, обучавали са се, връщали са се и с тези знания са решили да променят не само личния си живот, но и обществения."

За началото на читалището свидетелства ръкопис на видинския гражданин Георги Цанов, който е изследвал организираното читалищно дело в периода от 1863 до 1878 година. Материалът е изключително ценен и предстои да бъде издаден.

Програмата за отбелязване на 150-годишнината на видинското читалище трябваше да започне днес, но заради извънредното положение е отменена и засега нова дата не е обявена. Дългогодишният диригент на Смесен хор Видин и преподавател по пиано Албена Лисова изрази надежда празничният концерт да се състои съвсем скоро:

"Изолацията тежи на хористите. Те са повече по-възрастни хора, свикнали са да излизат и да контактуват. Готвехме се за юбилея, за концерта, който предстоеше. Надявам се, че предстои все още в някакво бъдеще. Никак не е приятно това прекъсване, но ситуацията е такава, че го налага. Трудни моменти винаги има за хора, тъй като хорът все още е в много малък състав. Знаете как стоят нещата - тези хористи, които останаха, са вече по-възрастни, трудно ни е да ги вкараме във форма, в каквато би трябвало да бъдат. Нямаме интерес от по-младите хора, които имат съвсем различни музикални интереси. Трудно е като състав, но не сме прекъснали дейността си и се опитваме да се поддържаме в добра форма."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли в летния кинотеатър "Гъбите". Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00