Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Велислава Цанкова: Смехът е полезна реакция на случващото се

| обновено на 01.04.20 в 16:26
Снимка: Личен архив на Велислава Цанкова


За петдесета поредна година, на 1 април светът отбелязва Международния ден на хумора и шегата. За първи път това се случва в условията на световна пандемия от коронавирус и безпрецедентни мерки срещу неговото разпространение. Страхът от пандемията често прераства в паника. Въпреки това социалните мрежи изобилстват от вицове, мемета и други смешки за коронавируса. Може ли смехът да ни помогне срещу страха и паниката, обясни психологът в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Велислава Цанкова:



"Смехът е полезен за нашето здраве. Той не само разгръща и пълни с кислород дробовете ни, но и засилва имунитета и устойчивостта ни на болести. Освен това чисто психологически той сваля нивата на стрес. Смехът е израз на емоция, това е добра и полезна реакция на случващото се около нас...
Реално смехът в нашата кризисна ситуация можем да ползваме и разглеждаме по два начина. Първият е като реакция на паника и отричане не действителността. Това обяснява многото забавни и смешни статуси, колажи, картинки в социалните мрежи, в които иронизираме ситуацията, правилата или заплахата. Това е реакция на повишената наша тревожност, на принципа: "Щом е смешно, значи не е опасно". Вторият начин да използваме смеха по време на криза е като метод да успокоим своите близки: "Аз няма да показвам своята тревожност, за да не притеснява още повече семейството и близките си"; "Ще бъда забавен, за да не мислим за врага днес". Това е реакция, която е ефективна до време, защото натоварва нас като изпълнители на плана "Винаги весел". Най-правилното в случая е да приемем и осмислим ситуацията и да признаем, че всички се страхуват и то не толкова от опасността и заразата, колкото от неизвестността... Нашата първа задача днес е да трансформираме страха и отричането в приемане и креативност."


Човек винаги може да намери повод за усмивка и настроение, стига да не се фиксира върху проблемите. Добър вариант е да използва свободното време по време на изолацията, за да разгърне талантите си. Възможност за това предоставя Общинският съвет по наркотичните вещества, който обявява конкурс за есе или рисунка на следните теми: "Как повлия пандемията върху социалния ни живот?"; "Живот в изолация: Как се промених като личност? ";  "Как виждам моя живот след пандемията?".


Творбите могат да се изпращат на osnv.vd@gmail.com до 30.04.2020 година. Няма ограничение във възрастовия диапазон на участниците, а най-добрите ще бъдат поощрени с награди, обясни Велислава Цанкова.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39