Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уплашиха ли се цените на хранителните стоки от коронавируса?

2
Снимка: Радио ВИДИН

Типично по български, сякаш и този път сме изправени пред поредната куриозна ситуация- в условията на световна пандемия да бъдем свидетели на леко и плавно покачване на цените на някои хранителни стоки в търговската мрежа. На фона на голямото презапасяване в началото на обявеното извънредно положение, някои детайли като че ли останаха скрити за потребителите, но увеличението на цените на някои храни вече е факт, особено в по- малките магазинчета във Видин, където няма опция "промоция" или продажба "на "едро". Какво казват търговци, икономисти и извършват ли се проверки от Комисията за защита на потребителите? На видинчани вече е направило впечатление, че килограм лимони се продава за около 5 лв за килограм, а свинското месо се повиши с около 1 лв. Забелязва ли се повишение в цените на хранителните продукти- това попитахме жителите на крайдунавския град:

"Още не сме пазарували, като тръгнеме да пазаруваме и ще видим- имаме си още домашно производство ... Лимоните да, за лимоните знам, станали са някъде към 5 лева и нещо ... Не е нормално, при тая криза, при тия болести, не е нормално това нещо."- коментираха видинчани.

Димитър Неков е собственик на свинеферма и предлага свинско месо в няколко магазина във Видин и региона. Има ли повишение на цените на месото, което предлагат той и неговите служители?

"Не, не мисля, защото цените се определят от цените на месото в Европа и засега те са стабилни. Не би трябвало и поне следващия месец няма да има повишение на цените. Когато се вдигнат цените на месото в Европа, тогава ще се вдигнат и цените на българското месо, с което работим ние."- коментира Димитър Неков

Преди дни и цените на закуските в някои от фурните за печене на тестени изделия във Видин бяха повишени с 10 стотинки. Работещият персонал ни отговори, че това се прави, заради повишението на цените на основните суровини за производството на съответните изделия. Потърсихме за коментар Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България, която обясни, че няма официално подадени сигнали от страна на потребители до момента.

"Тази тенденция не се наблюдава масово и при нас не са достигнали такива официални сигнали от потребители. Не всички обекти работят в момента и оскъпяването се извършва от малки работилници."- подчерта Мариана Кукушева.

Има ли вече подадени сигнали в Комисията за защита на потребителите и извършват ли се проверки по сигнали на граждани и в малките търговски обекти- това попитахме Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите у нас:

"Нещата са сложни и комплексни, както и цялата тази ситуация. В някои случаи е възможно да става въпрос за изкуствено завишаване на цените и някои търговци искат да се възползват от положението, за да извлекат по- големи печалби през този период, което е изключително неприятно ... За съжаление, съгласно сега действащото законодателство това е само морално укоримо. Ние извършваме много проверки и самостоятелно, и по разпореждане на прокуратурата, и с други институции, над 350-400 проверки имаме в търговски обекти само от началото на извънредното положение."- уточни председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов и добави, че можем да потърсим правата си, като служителите на Комисията са на разположение по всички възможни канали. 

Спекулативно ли се повишават цените на някои хранителни продукти и поскъпват ли основните суровини- потърсихме за коментар икономиста Радослав Георгиев от Видин:

"Не можем да говорим за повишение на цените на суровините, тъй като и горивата и всички енергийни източници в момента или се обсъждат или са направени понижения на цените. Не мога да кажа, че се наблюдава такава тенденция за повишаване на цените като цяло в страната."

Кои са търговците, които ще успеят в условията на извънредното положение и повишението на цените ще доведе ли до печалба или ще им изиграе лоша шега? 

"Определено по- гъвкавите ще оцелеят. Не можем да се заблуждаваме- големите вериги не просто работят те процъфтяват в тази ситуация. Нито един човек няма да спре да си купува хранителни стоки."-  поясни още Радослав Георгиев, икономист от Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56