Даниела Йорданова е майка на две деца, ученици във втори и седми клас в училище "П. Р. Славейков" Видин. Смята, че нито социалните мрежи, нито телефоните могат да заместят общуването в училище. Еднообразното ежедневие е друг проблем, от който децата й страдат:
"Поведението им не се променя, но определено са малко по-изнервени, защото стоят дълго време затворени вкъщи и липсата на някакво разнообразие малко или много изнервя един човек. Вече усвояването на материала е доста относително, мисля, че зависи от самото дете, но при по-малките е по-осезаема липсата на контакти с госпожата... Поддържат контакти само в игрите. Но там контактуват колкото и с учениците си, толкова и с непознати другарчета, които играят същите игри. Не мисля, че поддържат някакви реални контакти с хора. Взаимоотношенията със съучениците им липсват, всеки човек има нужда от споделяне, от другар, от някакво поле на изява, те нямат такова вкъщи..."
Продължителната изолация е истински шок за учениците, обясни от своя страна психологът на училище "Отец Паисий" Враца Нина Димитрова.
"Това е за тях голям стрес и шок, особено с настъпването на хубавото време. Това е непосилно за децата и всяко едно търси начин да бъде навън и да комуникира със себеподобните си. Голямо изпитание и за деца и за родители. Проблемът се усложнява още повече, когато детето живее в апартамент. Тогава децата се чувстват още по-притиснати в трудна ситуацията. На нас, възрастните и специалистите се пада ролята да се помогне в такава ситуация. Да се разчупи ежедневието им, да се предложат различни варианти и този период да го преминем възможно по-леко."
Малките ученици са най-уязвими в условията на изолация и дистанционно обучение от вкъщи, каза още Нина Димитрова. Тя посъветва родителите, ако забележат промяна в поведението на детето си, веднага да потърсят помощ:
"Ако видим, че детето се затваря, не иска да разговаря, това трябва да ни покаже, че има нещо в душевния му мир, което го тревожи и потиска и трябва да стигнем до неговото сърчице. Винаги казвам, че е много важно да се изгражда доверителната връзка между родител и дете още от най-ранна възраст, защото тя помага."
За да помогне на родители и децата в трудния момент, Нина Димитрова публикува в платформата "Школо" различни предложения за изненади, поучителни приказки, задачи, свързани с логическото мислене, и забавни игри, които могат да се играят на закрито.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..