Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се снабдяват с лекарства хората в селата без аптеки

2
Снимка: Радио ВИДИН Архив

В извънредната ситуация, в която се намираме, все по-трудно става за възрастните хора от видинските села да се снабдяват с лекарства, тъй като не е желателно пътуването с автобус, а в повечето села няма аптеки. За трудности със снабдяването с лекарства в село Раковица алармират местни жители. В селото няма аптека от години. Сега единствената алтернатива е подвижната аптека, която идва веднъж седмично и тя не винаги е заредена с всички лекарства, които се изписват от личния лекар. Случва се аптеката въобще да не дойде поради различни причини, казва 90- годишният Станчо Цеков: 


"Аптеката не идва редовно. Оня ден в събота чакахме и към 11:30 те обадиха, че се е строшила колата някъде по пътя и че няма да идва. Ето сега пращам тука пари и рецепта по автобуса. Чакаме по цели часове и ни кажат: "Ей, нема да идва". Хората пращат по некой до Видин, предишния път ми каза, че такива лекарства във Видин няма. А на мен ми ги купиха от Кула. Нема добър асортимент, тя се отбива в много села и се свършват лекарствата. Ето тук някои ходят всеки месец във Видин, а те без лекарства не могат да живеят. Имахме аптека, ама му искаха наем.  Обещаха на предизборните срещи, че три пъти в седмицата ще направят да идва подвижната аптека. А сега тази аптека кога дошла, кога не дошла." 


Какво се случва с тези възрастни хора, които нямат близки в града и не могат да разчитат на подобна помощ, попитахме кмета на село Раковица Николай Ненчев


"Значи, който не може да си купи лекарства, аз лично отивам и купувам. На няколко хора купувам. Събирам повече рецептурни книжки и отивам и купувам. Но повечето имат роднини, деца във Видин. Има мобилна аптека, идва всяка събота, взима книжките на хората и им дава лекарства.  Ето сега очаквам Червения кръст и на тези, които получават "Топъл обяд" им се дават пакети хранителни  продукти. Аз ги знам хората тук... Не сме говорили с тях да идват по-често, аз съм доволен от тях, че ни обслужват."


Подвижната аптека е добра алтернатива за местното население, но за Великденските празници тя няма да пътува, обясни кметът на община Макреш Митко Антов. Той е разговарял с фирмата, която извършва тази дейност, да пътува повече от един път седмично, но се оказва, че това е икономически нерентабилно за нея.


На кметовете и кметските наместници се пада  сериозната и важна роля в малките населени места да подпомагат своите съселяни, освен с основните си дейности,  и със закупуването на лекарства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да основе вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали деца..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00