В извънредната ситуация, в която се намираме, все по-трудно става за възрастните хора от видинските села да се снабдяват с лекарства, тъй като не е желателно пътуването с автобус, а в повечето села няма аптеки. За трудности със снабдяването с лекарства в село Раковица алармират местни жители. В селото няма аптека от години. Сега единствената алтернатива е подвижната аптека, която идва веднъж седмично и тя не винаги е заредена с всички лекарства, които се изписват от личния лекар. Случва се аптеката въобще да не дойде поради различни причини, казва 90- годишният Станчо Цеков:
"Аптеката не идва редовно. Оня ден в събота чакахме и към 11:30 те обадиха, че се е строшила колата някъде по пътя и че няма да идва. Ето сега пращам тука пари и рецепта по автобуса. Чакаме по цели часове и ни кажат: "Ей, нема да идва". Хората пращат по некой до Видин, предишния път ми каза, че такива лекарства във Видин няма. А на мен ми ги купиха от Кула. Нема добър асортимент, тя се отбива в много села и се свършват лекарствата. Ето тук някои ходят всеки месец във Видин, а те без лекарства не могат да живеят. Имахме аптека, ама му искаха наем. Обещаха на предизборните срещи, че три пъти в седмицата ще направят да идва подвижната аптека. А сега тази аптека кога дошла, кога не дошла."
Какво се случва с тези възрастни хора, които нямат близки в града и не могат да разчитат на подобна помощ, попитахме кмета на село Раковица Николай Ненчев
"Значи, който не може да си купи лекарства, аз лично отивам и купувам. На няколко хора купувам. Събирам повече рецептурни книжки и отивам и купувам. Но повечето имат роднини, деца във Видин. Има мобилна аптека, идва всяка събота, взима книжките на хората и им дава лекарства. Ето сега очаквам Червения кръст и на тези, които получават "Топъл обяд" им се дават пакети хранителни продукти. Аз ги знам хората тук... Не сме говорили с тях да идват по-често, аз съм доволен от тях, че ни обслужват."
Подвижната аптека е добра алтернатива за местното население, но за Великденските празници тя няма да пътува, обясни кметът на община Макреш Митко Антов. Той е разговарял с фирмата, която извършва тази дейност, да пътува повече от един път седмично, но се оказва, че това е икономически нерентабилно за нея.
На кметовете и кметските наместници се пада сериозната и важна роля в малките населени места да подпомагат своите съселяни, освен с основните си дейности, и със закупуването на лекарства.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..