Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Берковица и Чипровци- живот по време на пандемия


 

Чипровци и Берковица- това са двете общини, на които гостуваме виртуално в "Добро утро, кмете". И двете са разположени в подножието на Стара планина и двете намиращи се в област Монтана, това са община Чипровци и община Берковица


Територията на община Чипровци изцяло попада в пределите на Западна Стара планина и Западния Предбалкан. На територията на общината има защитени територии, природни и исторически забележителности - Чипровският водопад, местността "Деяница", "Равненско градище", пещерата "Мишин камък", "Стоовци" или наричан още Разчепати камък, Чипровският манастир "Св. Иван Рилски". 

Общината има 10 населени места с общо население 3 715 жители. Местните хора разчитат на доходи от дърводобив и туризъм, развита е шивашката промишленост.


Как работи община Чипровци в условията на извънредно положение? Кмет на общината - втори мандат, е Пламен Петков


"Общината работи нормално, то при нас не се усеща, ние спазваме наредбите, пазарът ни работи в неделя за производителите, още от началото доставихме за населението, джипитата, за търговските обекти- предпазни средства. Работим нормално...Нямаме много роми на нашата територия, но населението ни е застаряващо и рисково. Имахме под карантина около 14 човека, останали са един - двама. На 170 човека раздадохме хранителни продукти на социално слабите групи. Социалният патронаж раздава безплатна храна. Имаме екип, който помага на самотни хора и ги обслужваме, отделно личен асистент си работи, нямаме бедстващи хора и хора без подкрепа... "



Работата в община Чипровци върви с нормален ритъм, всички заповеди и ограничителни мерки се спазват, общината обръща внимание на една от най-уязвимите групи население - възрастните хора. Освен това община Чипровци се стреми  да помага на местния бизнес- казва  Пламен Петков:


"Няма хора, които не спазват заповедите, хората са съвестни...Като бизнес тук имаме шивашки цех, който работи, произвеждат маски за Франция, цех за пелети. ..Ние, специално за търговците, които са общински, взехме решение да ги освободим от наемите. Това е нашата помощ. Имахме Фестивал на чипровския килим, няма как да се състои, август ни е Празника на Балкана... Да се надяваме, че ще приключи извънредното положение...Силните сезони при нас са летните сезони, сега са слаби месеци. Миналата година имахме над 10 000 посещения в нашите музеи, това е добър поток от туристи. Къщите ни за гости са 7 в общината."
 

Чипровци е известен със своите красиви чипровски килим, през 2014 година бе създаден Фестивал на Чипровския килим, който се провежда на 1 май. Тази година обстоятелствата налагат той да не бъде проведен, а за това как музеят работи в момента  - разказва директорът на Исторически музей Чипровци - д-р Анита Комитска:


"Нашият музей продължав да работи, спазвайки всички заповеди ..Работим, давайки дежурства, успяхме да вкараме в печатница отдавна желания Албум за чипровските килими...Наред с това, когато дежурят уредниците, се извършва подготовката за дегитализацията на музейните фондове, вкарваме инвентарните  книги на електронен носител...
Надяваме се да можем да осъществим идеята на нашия декоратор Иван Иванов, който сега готви изложба "Чипровските етюди"...и да ги представим. Бихме искали да покажем част от  нашите картини онлайн...Чипровчани са мъдри и добри хора, сериозно гледат на проблема, мисля, че е време за размисъл и самовглъбяване..Хората са такива, те са запазили ценностите и добродетелите на старите българи."

 


Берковица се намира в полупланински район на 405 m надморска височина, в подножието на Берковска планина, близо до границата със Сърбия. Градът е изходен пункт за връх Ком, асфалтирани пътища водят до хижа Ком и близкия до нея ски-влек, работещ през зимния сезон.


С града са свързани имената на известни личности - класика на българската литература Иван Вазов, който е бил  съдия в града през 1879 - 1880 г., както и Йордан Радичков, който е учил в  гимназията в Берковица.


Днес Берковица има 12 000 жители. Общината се характеризира с лека промишленост и развито селско стопанство. Наблюдава се намаление на активността в традиционни за Берковица производства: дървен материал и пластмаси. Едновременно с това рязко е увеличено производството на текстил и облекло, както и на хранителни продукти. В общината се развиват шивашката промишленост; за машиностроене и абразивни инструменти, развива се каменообработването, хранително-вкусовата промишленост,  отглеждат се и се берат ягоди и малини. 



С кмета на община Берковица Димитранка Каменова разговаряме за работата на общината в условия на извънредно ение: 

"Създадена е организация за пълно обслужване на гражданите в условията на изолация по време на пандемия ....Постоянно се прави дезинфекция на обществени места, веднъж на две седмици се прави дезинфекция на целия град...За изминалия месец са направени над 50 акта за неспазване на заповедите, има наши съграждани, които се прибират от чужбина, първоначално започнахме с над 100 човека, към днешна дата са 44 наши съграждани под карантина, тук са и много наши съграждани, които работят като шофьори. "Местни данъци" работят, но като цяло намалява броят на хората, които идват да си плащат. "
 

Общинското ръководство мисли и за малките фирми и предприятия в община Берковица:  

"Ако трябва да бъда честна, до този момент нямаме фирми на територията на общината, които да са преустановили изцяло своята дейност. Направихме анализ на процента на безработица спрямо март месец миналата година и сега март месец, много малък е процентът на увеличение на процента на безработица. На сесията на ОБС - Берковица съм внесла докладна, в която предлагам да освободим с едномесечен наем магазини на територията на Общинския пазар и така ще ги подпомогнем.... Опитваме се да се възползваме от всички предложения на правителството да подпомогнем хората в общината. По отношение на туризма - къщите за гости не работят, туризмът ни е един от най-важните сектори, но в момента е невъзможно да се извършват тези туристически услуги. Нека да отмине пандемията и постепенно ще започнем да го възстановяваме. За това ще ни е необходимо време..."


Росица Бойкова живее в Берковица, работила е дълги години като учител, днес е пенсионер, член е на сдружение "Народен будител":


"Липсват ни клубовете, пенсионерите спазват всички разпореждания, всички са с маски...Поклон на учителите, които усилено работят дистанционно...Общуваме си по телефон, по интернет, може би този вирус ще ни направи по-добри. "
 

Много пъти през годините културата и образованието са извеждали от кризите българския народ. В Берковица културните работници не са спрели работа. Музеен комплекс -Берковица дежури и в събота, и в неделя, въпреки че не се допускат посетители - обясни директорът Ивайл Пешков:

"Ние даваме дежурства, това го запазих, въпреки че не приемаме посетители. Това го направих, за да сме по-малко хора на работа. ...Дезинфектиране на помещения, маски, ръкавици, почистват се музеите, води се фондова дейност, сега е удобен момент за това нещо. Можем само да съжаляваме, че не проведохме великденските мероприятия. Надяваме се във връзка 170-годишнина от рождението на Иван Вазов да проведем подобаващи мероприятия. Желанието ми е да станем по-добри, животът затова ни дава уроци и това е един урок за нас."

 
Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45