Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Гергьовден- за вярата, името и честта на пагона

На 6 май почитаме паметта на Свети Георги Победоносец. Мненията за произхода на този празник са различни. Според някои автори той е с тракийски корени, според други има славянски произход, трети пък го свързват с далечното минало на прабългарите, идващи от Азия. Безспорно е обаче, че Гергьовден води началото си от древен езически празник, свързан с пасищното отглеждане на овце и кози. Името на светеца произлиза от гръцкото "Георгиос", което означава земеделец. Според преданията той е римски войник, който израства в Кападокия (днешна Турция) в християнско семейство. За живота и делото на светеца разказа свещеник Илия Симеонов, от видинска епархия:

"Свети Георги е бил от светците- воини, бил е в един римски полк- войник. Роден е в Кападокия и неговите родители са го възпитали в благочестието на християнската вяра ... Когато става 20-годишен постъпва в този римски полк в армията и се отличава с много голяма героичност. Той е бил любимец на императора Диоклетиан, но след като той започва своето гонение срещу християните, Свети Георги като християнин открито изповядва вярата си и изобличава идолските богове на императора."- обясни Йерей Илия Симеонов.

Днешният Гергьовден е обявен и за Ден на храбростта и Българската армия. Той започва да се чества като такъв още с нейното създаване. Празникът е официално учреден на 9 януари 1880 година от княз Александър I Батенберг. По- рано, на 1 януари е учреден и военният орден "За храброст"- отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле. През 1946 година комунистическото управление прекъсва традицията на празника, обявявайки го само за "Ден на пастира". Традицията е възстановена през 1993 година с постановление на Министерския съвет. През годините видинският гарнизон може да се похвали с много свои успехи- за тях разказа полковник о.з. Венизел Петков, председател на Областния съвет на офицерите и сержантите от запаса и резерва:

"Това е ден, в който свеждаме глави пред героизма и патриотизма  на българските офицери, сержанти и войници ... През годините, след създаването на третата българска държава, след освобождението, в Северозападна България и по специално във видинска област, частите, създадени и дислоцирани на територията на областта са Трети пехотен Бдински полк, формиран във Видин през 1884 година, 15-ти пехотен Ломски полк, формиран във Видин и получил знамето на берковската 9-та пеша дружина, който след две години престой във Видин е преместен в Белоградчик. Друга част е и 66-ти пехотен полк, формиран през втората световна война през 1941 година. Във Видин малко хора знаят, че за първи път е създадена и е дислоциран щабът на 6-та пехотна бдинска дивизия, формиран на 1 януари 1892 година."- разказа полковник о.з. Венизел Петков, председател на Областния съвет на офицерите и сержантите от запаса и резерва

Името Георги е едно най- често срещаните имена в България до днес. От 2007 до 2015 година Георги е на първо място в класацията на най-предпочитаните имена за новородените момчета в България. През 2016 година отстъпва пред Александър, което е най-често срещаното име, но през 2018 година името Георги отново застава начело на класацията. Потърсихме именници от Северозападна България, приятели на радио Видин и личности с принос за този край на страната. Д-р Георги Гаврилов е новият кмет на Община Лом, спечелил местните избори през есента на 2019 година. Сътрудникът ни Владимир Недев ни срещна с него на Гергьовден:

"Името ми е избрано от родителите, съответно. Няма как да по друг начин, тъй като и двамата ми дядовци по майчина и бащина линия носят същото име и едва ли е имало голям спор как да се казвам аз ... Работата е наша фамилна черта. Аз имам вече над 30 години трудов стаж и в който и колектив да съм работил винаги съм обявяван за работохолик ... За първи път изпадаме в такава ситуация, иначе винаги сме празнували днешния празник с всичките му ритуали и обичаи. В момента ситуацията е малко по- особена, животът, обаче и по- силен от коронавируса и вярвам, че всичко това ще премине скоро и ще се завърнем към нормалния начин на живот."- подчерта д-р Георги Гаврилов.

На празника разговаряхме и с художника Георги Паунов-Паунеца от Вършец, който преди дни отбеляза 76-ия си рожден ден. Когато е едва 18-годишен, открива първата си самостоятелна изложба, днес той е майстор в създаването на картини с маслени бои. В кариерата си има над 30 самостоятелни изложби. Притежава 4 златни медала от престижни изложби в България, а през 2012 година е удостоен и със званието "Почетен гражданин на Вършец". 

"За да бъда кръстен Георги аз идвам с името- през 1944 година се сблъскват два самолета тук, над връх Ком и хвърлят варели, които падат до майка ми. Майка ми е била бременна с мен, тогава се е уплашила и ме е родила до една черница недоносен ... Уважавам името си, приготвил съм това- онова, едно агънце ще се запече и с децата, понеже те са във Франция, но единият сега си е тук и ще се съберем."- каза Георги Паунов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00