Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдат ли прилагани по-строги наказания за дрогирани и пияни шофьори?

Промени в Наказателния кодекс предлага обвинител №1

Снимка: Радио Видин



Доживотен затвор за причиняване на смърт на пътя след употреба на наркотици и алкохол, както и при шофиране без книжка с превишена скорост - това предложение за промяна в Наказателния кодекс предлага главният прокурор Иван Гешев.

От 15 до 20 години затвор или доживотен такъв за причинена смърт при шофиране след употреба на наркотични вещества, както и с над 2 промила алкохол в кръвта, със скорост над 50 километра над разрешената, плюс отнемане на автомобила, иска Гешев. Конфискуване на колата на всеки с наличие на алкохол над 1,2 промила или след употреба на наркотични вещества, е другото предложение на обвинител номер едно.

"Прокуратурата на Република България цели да постигне по-високо и по-ефективно разследване по транспортните престъпления", посочи говорителят на главния прокурор Сийка Милева. На наблюдаващите прокурори е разпоредено при умишлени престъпления по транспорта незабавно да предприемат действия по изземване на транспортните средства и налагане на запори като бъдещи обезпечения по отнемането. 

"Предвидените наказания в сега действащия Наказателен кодекс не винаги съответстват на високата обществена опасност и не гарантират справедливост. Престъпление след употреба на алкохол или в пъти над разрешената скорост означава умисъл на дееца".

През 2015 година броят на образуваните наказателни производства, свързани с управление на МПС след употребата на наркотични вещества, е бил 90. На около 3000 нараства техния брой през 2019 година. Законодателните предложения са провокирани от смъртта на журналиста Милен Цветков.

По отношение на пияните и дрогираните не трябва да има компромис, е позицията на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, от която подкрепят конфискацията на автомобила. За констатирането на нарушенията е необходим физически контрол, каза председателят Владимир Тодоров.

"За да се установи този вид нарушение, камерата не помага. Необходим е физически контрол - колата да бъде спряна, да бъде извършена проверка. Първият проблем е, че МВР не разполага с достатъчно наркотестове. Тяхното използване може да се оптимизира - да се насочат към редовна проверка пред питейни заведения и барове. Превантивният ефект ще накара младежите да не сядат зад волана. Санкциите са следващ проблем. Главният прокурор прави радикално предложение - да се промени правната концепция на неумишлените престъпения. Транспортните престъпелния в НК са като такива. Годишно в България с алкохол над 1,2 се хващат над 6 хиляди души, а с наркотици - над 2 хиляди. Това е отличен превантивен ефект - за година над 8 хиляди конфискувани автомобили. Така родителите ще се замислят дали да дават скъпите джипове на синчетата и дъщеричките. Има смисъл от тези предложения. Катастрофите след алкохол и наркотици не са водеща причина в България, но пък са знакови. Вариантите са масовите тестове - точно като с коронавируса, защото колкото повече тестове, толкова повече потвърдени резултати. Финансиране целево на наркотестове. В нашето право има хипотеза да се конфискува превозното средство".

От Асоциацията посочват за пример Италия - там шофирането след употреба на алкохол или наркотици е приравнено на умишлено престъпление. Контролът на скоростта остава сериозен проблем, посочи Тодоров. 200 камери контролират 20 000 км пътна мрежа в страната.

"Употребата на алкохол и последвало ПТП - това е умишлено престъпление на Апенините. Най-скъпият автопарк на полицията е в Швейцария. Контролът на скоростта е стар проблем. Камерите на АПИ са 330. Трябва да се използват от Пътна полиция. Положителен момент ще е дори конфискацията да бъде законна. Всичко зависи от политиците насетне. Предстоят дискусии, но и да видим дали ще бъде вкарано в парламента предложението. Радикално е".

Предложението на Иван Гешев е изпратено до премиера Бойко Борисов, председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и шефовете на парламентарни групи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Как да различим градивната от разрушителната критика

В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...

публикувано на 14.04.25 в 16:30

Колко ще ни струва Великденската трапеза тази година?

Великден наближава и с него идва и въпросът - колко ще ни струва празничната трапеза през 2025-а ? Независимо дали ще отбележим празника в тесен семеен кръг или ще съберем близки и приятели около масата, традиционните елементи като яйца, козунак, агнешко и зелена салата си остават задължителни. Пазарът на яйца в момента е стабилен. Цените..

публикувано на 14.04.25 в 15:15
Иконата на Страдащия Христос

Започна Страстната седмица

Днес от Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Иисус Христос. Всеки от дните се нарича "велик" и припомня за драматичните събития, свързани със Спасителя и неговото изкупително дело за човечеството, както и за последните му поучения и наставления. За Страстната..

публикувано на 14.04.25 в 15:00

В „Музикална зона“: Испанско сърце – най-доброто от Давид Бисбал

  С къдрици като от реклама на шампоан и глас, който кара фенките му да се влюбят, Давид Бисбал е едно от най-ярките имена в съвременната латино музика. Роден в слънчевата Алмерия, Испания, той започва пътя си от оранжериите, минава през реалити шоуто  Operación Triunfo , и стига до върховете на световните класации.  С над 6 милиона продадени албуми,..

публикувано на 14.04.25 в 09:00

"Неделник" от 13 април 2025 година

Честит имен ден! Нека името ви цъфти като пролетна градина и ви носи късмет, здраве и любов! Всъщност честит 11-ти рожден ден на предаването „Неделник“. Много ли са, малко ли са 11 години не знам, но знам, че удоволствието да съм заедно със слушателите на Радио ВИДИН е уникално. Благодаря ви. Днес в часа на „Ние от Северозапада“ ще се..

публикувано на 13.04.25 в 13:36

Да сторим нещо сериозно за очистването на душата и сърцето ни!

Шестата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него"  (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в Иерусалим е най-тържествения момент в Неговия земен..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58