Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдат ли прилагани по-строги наказания за дрогирани и пияни шофьори?

Промени в Наказателния кодекс предлага обвинител №1

Снимка: Радио Видин



Доживотен затвор за причиняване на смърт на пътя след употреба на наркотици и алкохол, както и при шофиране без книжка с превишена скорост - това предложение за промяна в Наказателния кодекс предлага главният прокурор Иван Гешев.

От 15 до 20 години затвор или доживотен такъв за причинена смърт при шофиране след употреба на наркотични вещества, както и с над 2 промила алкохол в кръвта, със скорост над 50 километра над разрешената, плюс отнемане на автомобила, иска Гешев. Конфискуване на колата на всеки с наличие на алкохол над 1,2 промила или след употреба на наркотични вещества, е другото предложение на обвинител номер едно.

"Прокуратурата на Република България цели да постигне по-високо и по-ефективно разследване по транспортните престъпления", посочи говорителят на главния прокурор Сийка Милева. На наблюдаващите прокурори е разпоредено при умишлени престъпления по транспорта незабавно да предприемат действия по изземване на транспортните средства и налагане на запори като бъдещи обезпечения по отнемането. 

"Предвидените наказания в сега действащия Наказателен кодекс не винаги съответстват на високата обществена опасност и не гарантират справедливост. Престъпление след употреба на алкохол или в пъти над разрешената скорост означава умисъл на дееца".

През 2015 година броят на образуваните наказателни производства, свързани с управление на МПС след употребата на наркотични вещества, е бил 90. На около 3000 нараства техния брой през 2019 година. Законодателните предложения са провокирани от смъртта на журналиста Милен Цветков.

По отношение на пияните и дрогираните не трябва да има компромис, е позицията на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, от която подкрепят конфискацията на автомобила. За констатирането на нарушенията е необходим физически контрол, каза председателят Владимир Тодоров.

"За да се установи този вид нарушение, камерата не помага. Необходим е физически контрол - колата да бъде спряна, да бъде извършена проверка. Първият проблем е, че МВР не разполага с достатъчно наркотестове. Тяхното използване може да се оптимизира - да се насочат към редовна проверка пред питейни заведения и барове. Превантивният ефект ще накара младежите да не сядат зад волана. Санкциите са следващ проблем. Главният прокурор прави радикално предложение - да се промени правната концепция на неумишлените престъпения. Транспортните престъпелния в НК са като такива. Годишно в България с алкохол над 1,2 се хващат над 6 хиляди души, а с наркотици - над 2 хиляди. Това е отличен превантивен ефект - за година над 8 хиляди конфискувани автомобили. Така родителите ще се замислят дали да дават скъпите джипове на синчетата и дъщеричките. Има смисъл от тези предложения. Катастрофите след алкохол и наркотици не са водеща причина в България, но пък са знакови. Вариантите са масовите тестове - точно като с коронавируса, защото колкото повече тестове, толкова повече потвърдени резултати. Финансиране целево на наркотестове. В нашето право има хипотеза да се конфискува превозното средство".

От Асоциацията посочват за пример Италия - там шофирането след употреба на алкохол или наркотици е приравнено на умишлено престъпление. Контролът на скоростта остава сериозен проблем, посочи Тодоров. 200 камери контролират 20 000 км пътна мрежа в страната.

"Употребата на алкохол и последвало ПТП - това е умишлено престъпление на Апенините. Най-скъпият автопарк на полицията е в Швейцария. Контролът на скоростта е стар проблем. Камерите на АПИ са 330. Трябва да се използват от Пътна полиция. Положителен момент ще е дори конфискацията да бъде законна. Всичко зависи от политиците насетне. Предстоят дискусии, но и да видим дали ще бъде вкарано в парламента предложението. Радикално е".

Предложението на Иван Гешев е изпратено до премиера Бойко Борисов, председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и шефовете на парламентарни групи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 2 февруари 2025 година

"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..

публикувано на 02.02.25 в 13:41

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00