Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издание разкрива красотата на чипровския килим

Снимка: Исторически музей Чипровци
Излезе от печат албумът "Чипровският килим: Постланият път към Бога". Книгата представя килими от фонда на Исторически музей Чипровци и от колекцията на холандеца Якоб Ван Бейлен. Освен богат снимков материал, читателят ще открие в него документи и информация за развитието на чипровското килимарство, обясни директорът на музея и автор на текста в книгата Анита Комитска:


"Мечтата ми беше чипровският килим да има едно хубаво издание, защото последната книга е през 1960 година на Димитър Станков, едно прекрасно изследване. Докато работех в Националния етнографски музей на БАН, там има една прекрасна колекция килими, и мечтаех един ден да събера килимите от всички български музеи, джамии и синагоги и да направим едно ново издание. Но за съжаление тази идея не се осъществи. Това, което успяхме да направим, е да представим чипровските килими от колекцията на нашия музей и с договорката с Якоб Ван Бейлен - холандецът, който колекционира наши килими, който обикаля Балканите и Европа, за да ги закупи от антикварните магазини, да представим неговата колекция. Текстът разкрива мястото, където се създават килимите, хората, които ги създават, описания на торлашката етнографска група, основните периоди в чипровското килимарство. Разгледани са и най-типичните мотиви на чипровския килим, като се търси да се покаже тяхната символика още от времето на неолита."



Заглавието на албума не е случайно, обясни Анита Комитска:

"Чипровският килим е постланият път към Бога, защото нашите килими са се постилали не само в християнските храмове, но и в джамиите, и в синагогите. Само през втората половина на 19 век тук, в Чипровци и в околните села са се тъкали годишно 8000 молитвени килимчета за нуждите на османската войска. Така че килимът е нещото, което обединява. Той не е само една постелка, той е нещото, което кара човека да се моли на своя Бог за добро, за справедливост за благополучие."

Научен консултант на албума е чл. кор. проф. д-р Мила Сантова, редактор  е гл.ас. Ива Станоева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН, фотографиите са дело на Николай Трейман и Иван Иванов, графичният дизайн е на Цветелина Петкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Равноапостолните жени – мироносици

Третата неделя след Пасха - на светите мироносици , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава великата вяра на жените, наречени Мироносици, тяхното безстрашие и възнаграждаването им първи да чуят вестта за Възкресението на Иисус Христос. "В Христа Иисуса жените са равни на мъжете. През Първата световна война, когато мъжете бяха..

публикувано на 19.05.24 в 08:00

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50