Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров: Да пазим словото

Снимка: Искрен Красимиров


Дистанционно, чрез видеоклипове и интерактивни дискусии, в отбелязването на Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост - 24 май, се включи роденият в Мездра режисьор, актьор и преподавател Искрен Красимиров. Създателят на проекта "Незабравимата България" и инициатор на комбинацията от вероучение и родолюбие, която представя в училищата под формата на "Час по родоучение", разговаря с ученици от училищата у нас и в чужбина.

Моето послание е да пазим словото, казва Красимиров.

"Отбелязахме големия празник дистанционно. Имах няколко участия - бях записал видеоклипове за онлайн срещите. Училища от Костенец и от Благоевград бяха най-активни, още от март имаха желание да им гостувам. Обърнах се към учениците с униформата, рецетирах стихотворения, сред тях и такова за Светите Братя, написано от моя баща. Отправих пожелание към децата и учителите, припомняйки същността и важността на словото. Отбелязахме празника и с български училища от чужбина. Доста хора призовават 24 май да е новият национален празник. Истината е, че всяка дата е емблематична и важна. Всяка дата трябва да се отбелязва. Аз се стремя да го правя с моите чести срещи с учениците. Радвам се, че макар и символично, имах възможност да разговарям с учениците вчера. Винаги съм казвал, че те се нуждаят от пример, който да следват".

Патриотичното възпитание на българчетата у нас и в чужбина е кауза на Красимиров. Целта му - по-често да чува думите "аз съм българче". В деня, в който почитаме делото и живота на Светите Братя, най-важно е да бъдем българи, пожелава на всички той.

"Без словото каузата е обречена. Моят призив, към млади или стари, винаги е един и същ - почитайте българското. Днес за подрастващите е трудно - пише се на т.нар шльокавица, такава е тенденцията. Особеност е да се пише на латиница. Напомних още веднъж за уникалността на словото. Обясних защо трябва да го пазим. Но дали 11 май или 24, датата е просто дата. Важността на даден епизод от българската история не трябва да се изразява единствено тогава, когато този ден дойде отново в календара. Работа и пак работа. Всеки ден. Това е моята мисия. Децата трябва да се запознават с героите всеки ден. Защото когато отидат в чужбина, ще могат с гордо вдигната глава да кажат, че са българи. Освен празника, който честитя на всеки, пожелавам си скоро нормален социален живот".

Уроците по родоучение ще се завърнат в училищата от началото на новата учебна година, завърши Красимиров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинчанка с дарение за детската градина в Грамада

Видинчанката Десислава Николова подготвя поредното дарение, част от благотворителната ѝ кампания "Подари щастие“ - този път за децата от детската градина "Тодор Титоренков“ в град Грамада. Средствата за инициативата идват от продажбата на книгата ѝ "Щастлива и красива бременност като моята“, с която Десислава подпомага различни каузи. До..

публикувано на 24.04.25 в 14:44

Надежда Гъжева - за настроението, когато отминат празничните дни

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова"  гостува Надежда Гъжева , общественик, бивш стопански ръководител, а в момента и председател на пенсионерски клуб "Белия Дунав" във Видин. Яна Маринова разговаря с нея за настроението след Великденските празници:  "То зависи, и човек трябва да се постарае да се почувства празнично... Празниците..

публикувано на 24.04.25 в 11:42

Юри Крумов с юбилеен концерт "40 години на сцена" във Враца

Народният певец от Враца Юри Крумов , който вече четири десетилетия предава магията на българския фолклор, днес ще зарадва своите почитатели с юбилеен концерт "40 години на сцена" в родния си град. Юри Крумов споделя, че през целия си живот не е правил нищо друго, освен да е артист и да е на сцената. В навечерието на концерта той разказа за началото..

публикувано на 24.04.25 в 11:15

В "Музикална зона" на Светли четвъртък 2025 слушаме произведения от Джовани Батиста Мартини

Може би е най-известен като наставникът на Волфганг Амадеус Моцарт и Йохан Кристиан Бах, но той е много повече от това – францискански монах, превърнал се в страхотен музикален педагог, клависинист, композитор, певец, цигулар, теоретик. Житейският му път започва и завършва в Болоня, като там прекарва и по-голямата част от времето си. Сред научните..

публикувано на 24.04.25 в 09:00

Театърът във Враца с нова премиера

Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града.  "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската  действителност, често е поставяна на театралната сцена..

публикувано на 23.04.25 в 14:47

Родова беседа за здравето ще се проведе във Видин

Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..

публикувано на 23.04.25 в 14:30

Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин със спомени за папа Франциск

Папа Франциск е на едно по-добро място, казва Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин. Заедно със съпругата си е изпратен от папата като мисионер в страната ни, а след това го среща отблизо отново при посещението му в България. Ще запомни папа Франциск с уважението, с което се отнася към хората.  "Какъв е споменът ми?..

публикувано на 23.04.25 в 14:27