Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предимствата на дуалното обучение- договор, заплата и трудов стаж

5
Снимка: Венцислав Величков



В българската образователна система все повече се акцентира върху професионалното обучение в училищата. Сред приоритетите в сферата на образованието е да се въведе дуалното обучение. В същността си дуалната образователна система цели по най-добрия начин да се свърже практиката в предприемачеството с теоретичните знания от училището или университета. 

В област Видин има три учебни заведения с паралелки, в които се провежда дуално обучение. С най-голям опит и с най-много дуални паралелки е ПГ "Проф д-р Асен Златаров" Видин. По една паралелка ще има през новата учебна година в средните училища в Кула и Брегово. 


Тази учебна година в ПГ "Проф д-р Асен Златаров" Видин ще има своите първи 11-класници, които в реални работни условия, с трудов договор, ще започнат своето дуално обучение следващата учебна година. 

3,5 паралеки са дуални -  професия "Икономист", специалност "Търговия", "Техник на компютърни системи", "Електротехник" и "Хотелиер", казва директорът на ПГ "Проф д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева:  

"Ние имаме четири паралелки, от които 3,5 са дуални. Специалността "Компютърна техника" позволява да се избере дневна или дуална форма на обучение. Приемаме икономисти, хотелиери, електротехник, специалност, която редуваме през година и компютърна техника и технологии. Партньорите ни са преимуществено видински фирми, но имаме партньори- национални и международни фирми. Учениците не просто работят и провеждат практиката си в предприятията, но това се случва срещу сключен трудов договор и осигурено възнаграждение като работна заплата с осигуровки и със зачетен трудов стаж. Защото е предимство, когато започваш работа, да имаш и трудов стаж... Продължителността на практиката средно е около 6 месеца и това е трудов стаж. Ние имаме ученици, които са дуална форма в 10 клас. Всъщност ще имаме първите 11-класници, които ще започнат своето дуално обучение. новите паралелки, които приемаме сега, са с дуално обучение, което ще започне реално в 11 и 12 клас. В момента държавната образователна стратегия е с поглед върху дуалното обучение, защото се смята, че е много по-ефективно и по-полезно, когато професионалното образование се придобива в реалния процес на работа.

И сега има практики, които са изнесени, производствени, учебни, но някак си ангажиментът на работодателя не е точно дефиниран, няма задължението и отговорността да плаща. И когато  има това задължение- да плаща, той се отнася и по-загрижено и по-отговорно към обучението на стажанта. ....Изключително съм удовлетворена, че има фирми във Видин, които поемат отговорността и съзнанието, че освен, че трябва да плащат, трябва да поемат и част от обучението на тези деца."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46