Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчанин е сред създателите на електронни учебници у нас

2
Снимка: Владимир Кръстев


В рубриката ни "Професия Хоби" този петък ви срещаме с един от създателите на електронните учебници в България, издавани от най-голямата издателска къща у нас "Просвета". Той се казва Владимир Кръстев и е от Видин. Завършва Природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" през 2003 г. Продължава висшето си образование в Американския университет, със специалност "Бизнес администрация и мениджмънт", а след това завършва и магистратура по "Управление на проекти по информационни технологии" в НБУ. 

През 2012 г. става част от екипа на най-голямото българско издателство за учебна литература. От 2015 г. Владимир Кръстев поема поста директор на ПРОСВЕТА ЛИБРИ - дъщерната компания на издателството, която създава електронни учебници, интерактивни образователни ресурси, видеоуроци и много други технологични решения в сферата на образованието за българските деца. Той приема професията си и факта, че ръководи екипа, който създава интерактивните електронни учебници на най-голямото образователно издателство в България "Просвета" като полезно и интересно занимание:

"Всъщност, създаването на един електронен учебник е много интересен и сложен процес, но отделно от това е отговорна и мотивираща задача и ние създаваме екип, който работи с удоволствие и по-скоро приема това, което прави като отговорност... В електронния учебник можем да поставим много допълнителни неща - допълнителни слоеве, допълнително съдържание, видеофилми, упражнения и така реално обогатяваме учебника. Показваме на децата по друг начин как могат да разберат дадена информация и това е благодарение на технологията."

За извървения път от малкия град до големия пост Влади споделя, че следва максимата "Няма начин да няма начин" и е пример за това, че ако човек иска да се труди, той може да постигне всичко. Да бъде директор за него е едновременно отговорна задача, която му носи голямо удовлетворение:

"Много ми е полезно и разбира се е важно, че преди да стана всъщност на този пост, съм преминал през всички нива в йерархията. Работил съм на почти всички позиции, които в момента има в нашата компания и затова ми е лесно сега да ръководя и страхотния ми екип, защото в много ситуации аз съм бил на тяхното място, знам какво е необходимо, знам кое става, кое има нужда от нещо допълнително и въобще нещата се получават лесно."


Владимир Кръстев е наясно с предимствата на електронните интерактивни учебници, намира за нормално навлизането на технологиите в образователния процес и е уверен, че компанията, в която работи, ще продължи да развива своите продукти в тази посока, но според него няма нужда обучението изцяло да бъде дигитално:

"Има предмети, които трябва да останат и да се развиват нещата по "аналоговия" начин, както са се случвали преди време. Децата трябва да се научат да пишат, например, и това може да стане с писане в учебните тетрадки и трябва да стане по този начин. Важно е обаче ние да се възползваме от всички тези технологични възможности, защото електронният учебник всъщност няма за цел да замести учителя, напротив - той трябва да бъде един инструмент, нещо, което да помогне на учителя и учителя да получи, как да кажа - "супер сили" в класната стая, да има инструменти, технологии и въобще да занимава съвременните деца, защото тях това е нещото, което ги впечатлява в момента."

Целия репортаж може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17