"Христо Ботев- една от най-значимите и най-загадъчните личности в българската история. Разбира се, че Христо Ботев е в кръвта и сърцето на всеки българин, разбира се, че това е личността, чийто завети трябва всеки от нас да спазва и да следва. Но дали е така? Това е голямата въпросителна, която е стояла през всичките години след гибелта на този велик българин. Дали сме достойни за заветите на Христо Ботев, дали ги изпълняваме? Това е големият въпрос, поставен с острота в моята книга "Вол за Вола", обясни публицистът от Велико Търново с корени от Северозапада Борислав Костов и добави:
"Ние сме позабравили идеалите на Ботев, неговите стремления, това, за което той отиде да воюва и да даде живота си. Струва ми се, че портретите на Ботев кичат кабинети на български личности, които въобще не са достойни, които никога не са си спомняли заветите на Христо Ботев и неговите идеали, неговите остри думи. Разочарован съм от това, което е. Поднасяме венци на паметните плочи, рецитираме стиховете на Христо Ботев, а въобще не изпълняваме това, което Войводата е мислел за България."
Борислав Костов е убеден, че Ботев е убит не от турската потеря, а от четник-българин. Проучванията са публикувани в книгата "Вол за Вола. Пищов за Ботев", съставена в съавторство с покойната Стефка Цветкова.
Създателят на проекта "Незабравимата България" Искрен Красимиров също търси истината за това кой уби Христо Ботев. Теренното проучване във Врачанския Балкан ще бъде част от бъдещата му монография "Убий Ботев".
Според единствения оцелял след Освобождението очевидец на последните мигове на Ботев - Никола Обретенов, петима са били край него в сетния му час: Георги Апостолов, Никола Обретенов, Сава Пенев, Димитър Тодоров-Димитрото и Перо Македонеца. Искрен смята, че убиецът е един от тези петима души. С него разговаря Жоро Александров.
"Бих цитирал едно мнение на Стефан Стамболов малко след Освобождението, когато го запитали горе-долу същия въпрос: Какво би се случило с Ботев, ако днес беше жив? Той се позамислил малко и отговорил: Заради неговата безгранична буйност, непримиримо несъгласие с всяка робска реалност, каквато имаме и днес, щеше да увисне на бесилото...", каза Красимиров.
"За мен Христо Ботев е най-голямата българска светиня. За мен новата България, в която ние живеем, започва от него, от неговото дело. Ботев е уникален с това, че той е не само революционер, а от него започва и българската литература- изключителен поет, невероятен публицист. Неговата публицистика и днес е точно толкова актуална, колкото и в онова време. Не сме особено достойни наследници на Ботев. Мисля, че му дължим. Дори и на 2 юни, когато сирените завият, една част от българите си продължават своя път, своето ежедневие. Колкото и да бързаме, Ботев заслужава поне няколко минутки да помълчим и да спрем своя ход в негова памет", призова видинската поетеса Диана Сиракова, ръководител на литературен клуб "Иван Деспотов"- традиционнен участник в Националния конкурс за ботева и възрожденска поезия във Враца.
В прикачения звуков файл можете да чуете един от най-силните файлетони на Ботев "Това ви чака" в изпълнение на Велиса Тошева от литуратурния клуб, както и още по темата.
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..