Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучават медицински специалисти за работа с деца с диабет

| обновено на 19.06.20 в 16:02
Снимка: Архив


Обучение за работа с деца с диабет тип 1 ще преминат медицински специалисти от детски градини, училища и социални заведения в страната. Това предвижда проект на "Лайънс клуб" Видин, финансиран от Международната лайънс фондация. Идеята за него се зародила след анализа на данните от проведения преди година "Поход срещу диабета", обясни представителят на организация д-р Иво Илиев. 

"Проектът се нарича "България срещу диабета" и е написан от името на "Лайънс клуб" Видин. Името е такова, защото имаме куража да направим национален проект съвместно с другите Лайънс клубове, Българска асоциация "Диабет" и Българско дружество по детска ендокринология. Това са партньорите, заедно с нашия клуб, който е и водещ по отношение на това да направим един проект, който е ориентиран към една уязвима група, каквато са децата с диабет тип 1. Тези деца имат не лека съдба, защото става въпрос за деца със специфични потребности, пребивават в учебни заведения, детски градини, училища и там би трябвало да се грижат медицински сестри, които трябва да познават този проблем. За съжаление се оказва, че това е стрес за тях. И тези деца, малко или повече не искат да бъдат приемани в училищата и детските градини, а обратно се стараят да се намери причина да не се попада там, именно поради страха от факта, че не се познава състоянието и то крие малко или повече риск за човека, който е оторизиран за това дете."

Поход срещу диабета стартира преди година от Видин

Обучението на медицинските специалисти се очаква да започне най-късно в началото на есента. Предвидени са обучения и за децата с диабет тип 1, обясни д-р Илиев.

"Първо ще се създаде мрежа с партньори, защото трябва да обучим областни координатори, от общините, от Лайънс клубовете и по този начин те ще подготвят в съответна област обучителния модул, и в определени периоди ще се извършва това обучение от оторизирани специалисти от Българското дружество по детска ендокринология. Разписали сме документите, очакваме връщането им и спазването на процедурите по превод на траншовете."

105 000 долара предоставя Международната лайънс фондация за обучението на медицинските специалисти у нас. Това е най-големият благотворителен гранд, отпускан от организацията за клуб в Източна Европа. Българските лайънс клубове участват с 35 000 долара.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10