Национална мрежа за децата постави оценка "среден" на институциите в грижата им за децата. Докладът "Бележник 2020", който е преглед на основните политики, насочени към благосъстоянието на децата в България, е деветият по ред, обясни Мариана Писарска, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата:
"Бележник, какъв е средният успех на държавата в грижата за децата е ежегодно издание на Национална мрежа за децата. Девета поредна година го издаваме. Целта на този документ, това е мониторингов доклад, е да направи един задълбочен анализ, да даде факти, данни, но и посоки, в които би могло да се развиват политиките в България, така че да гарантират правата на децата. Докладът е както за политиците, за управляващите, за парламента, за хората от Народното събрание, така и за наши колеги, които се занимават в сферата на закрилата на децата, но и за всеки един, който се вълнува и желае да допринесе със своята активна гражданска позиция...
Автори на "Бележник 2020" са 36 експерти от граждански организации, които ежедневно работят с деца и семейства. Почти всички от тях са членове на Национална мрежа за децата. В съставянето на бележника участват и всяка година каним да участват деца, родители, професионалисти. Тази година в изготвянето на бележника участват и над 400 деца, млади хора, родители и професионалисти чрез анкетата "Бележник- как децата, родителите и професионалистите оценяват държавата" и чрез допитвания от децата-рапортьори в Национален Юрочайлд форум – България и младежка мрежа Мегафон….
Като цяло водеща тема през 2019-та година е сериозното отстъпление на държавата от грижата за децата и семействата. ("Бележник 2020" отчита предходния период- 2019-та година). Знаете, че през 2019 година правителството се отказа да приеме Национална стратегия за детето 2019-2030 година. Беше отложен Законът за социални услуги. Това са основните стратегически документи, които следва да зададат посоката и да развият политиката на държавата в дългосрочен план.
Иначе във всяка една от осемте големи области, в които ние представяме бележника, има тежки пропуски и неизпълнение на ангажиментите, които държавата е поемала през годините. Темите са благосъстояние на децата, закрила от всички форми на насилие, ранно детско развитие, детско здраве, образование, семейна среда, развитие и алтернативни грижи, правосъдие за деца и детско участие. Това са големите теми, а и всяка една от тях има подттеми, по които сме работили. Например в темата за благосъстояние изследваме това тежко явление, но то е за съжаление повече от десет години в нашата страна- над 400 000 хиляди деца са в риск от бедност и социално изключване. Също така изключително важна за нас е и темата за детското участие. То е твърде формално, просто декларативно. Децата не участват истински във вземането на решения, които касаят конкретно тях и да това е изключително тревожно. Също така в областта на ранното развитие нямаме приета все още национална стратегия за ранното развитие, която следва да зададе също посоката как да обгрижваме и как да създадем най-добрите условия малките деца да се развиват."
Постоянни информационни кампании за гарантиране на правата на детето, подкрепа на семейството и изработване на ясен план за приемане на Стратегия за детето с участието на всички заинтересовани страни, са сред препоръките на Национална мрежа за децата към държавата за да подобри успеха си.
Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..
Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване. Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..
В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..
В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец. От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..
Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..