Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърто "Мяшано“ се провежда в Кула

2
Снимка: Христела Александрова

Днес от 11.00 часа на зелената морава пред древната римска крепост в Кула ще се проведе четвъртото издание на фолклорния фестивал и конкурс за местен кулинарен специалитет "Кулско мяшано". Не случайно е избран хубавия летен празник Еньовден, на който се берат най-ароматните и лековити билки, защото есенцията на празника е именно приготвянето и опитването на прочутото кулско мяшано – смес от билки и подправки, които всеки кулски майстор или домакиня приготвят по своя тайна семейна рецепта, съставките на която се предават от поколение на поколение и никога не се разкриват извън фамилията. Тази година в конкурса участват 43 участници, сред тях и 9-годишно дете. Участието на младежи и деца изключително много ни радва като организатори на събитието, защото това показва, че традицията е жива и ще има приемственост. Участват и шестима мъже. Според регламента, повечето от участниците са представили и описание на съдържанието на техните билкови смеси. Това обаче не е задължително, тъй като някои от рецептите са семейна тайна и съставките не се изнасят извън дома и фамилията. Не мога да не спомена някои от приложените описания, защото в тях майсторите на мяшаното освен съставките са включили и ето такива бели магии като: щипка любов, мерак, една идея добро настроение, глътка свеж въздух от кулските гори, слънце от ливадите и цветен прашец от градините на грижовните стопанки. 

Кулинарните специалитети ще бъдат оценявани от жури, в което участват представители на Община Кула и НЧ "Просвета 1882" – Кула, които имат изявени кулинарни умения. Осигурени са награди за първениците, няколко поощрения и награди и грамоти за всички, които са взели участие в конкурса. За доброто настроение на всички ще се погрижат групите и съставите към кулското читалище, които ще представят китка кулски песни и хора, в които се надяваме да се включат всички. По утвърдена вече традиция ще представим поредната легенда от кулския край – за местността "Мечковото" в Кула. Досега са представени местни легенди за емблематични места в Кула, организирани са и възстановки на фрагменти от легендите. Задължителен атрибут на празника е еньовския венец, изплетен от лековити билки и цветя, набрани преди изгрев слънце на Еньовден, окъпани в свежата роса на лятното утро. Всички присъстващи минават за здраве под венеца, след което може да опитат от вкусното мяшано с парче пресен хляб, омесен от сръчните кулски домакини.

Празникът се провежда на открито, при спазване на всички мерки за безопасност и осигуряване на дистанция между присъстващите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 21 февруари 2025 година

Община  Белоградчик  участва в туристическото изложение в Будапеща, Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ, Румъния.  За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено..

публикувано на 21.02.25 в 18:00

Окръжен съд – Видин остави в ареста Найден Йонов

Окръжен съд - Видин, с определение от днес, взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на Найден Йонов . Той е обвинен в извършване на длъжностно престъпление при изпълнение на служебни задължения като заместник-кмет в Община Видин, с цел да набави облага за търговско дружество.  Според Наказателния кодекс, престъплението, в..

публикувано на 21.02.25 в 16:46
Зима на Белоградчишките скали

Белоградчик се представя на туристически изложения в Унгария и Румъния

Община Белоградчик участва в туристическото изложение в Будапеща , Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ , Румъния. Това съобщи кметът на Белоградчик Боян Минков . "В момента се намираме в Унгария, в Будапеща, където се провежда едно от най-големите европейски туристически изложения. Община Белоградчик..

публикувано на 21.02.25 в 15:54

Ученици от Зверино премериха сили в езиково състезание

В СУ "Св. Климент Охридски" в с. Зверино се проведе езиковото състезание „1,2,3...12“, насочено към подготовката на учениците за предстоящата матура по български език и литература. Два отбора – „Словотворците“ и „Словестниците“ – се състезаваха в 12 тура. Победители станаха „Словотворците“ с капитан Александър Тодоров, а „Словестниците“ с капитан..

публикувано на 21.02.25 в 15:37

Предстои традиционното зимно изкачване на връх Миджур

Зимно изкачване на връх Миджур организира тази събота видинското туристическо дружество "Бонония". Проявата е традиционна, каза Борислав Милчев , председател на организацията: "Това е традиционно нашето изкачване, което се провежда всяка последна събота на месец февруари и идеята е да се атакува връх Миджур при зимни условия, което само по себе..

публикувано на 21.02.25 в 15:22
Снимката е илюстративна.

Митническа проверка откри 700 кг фалшива филтърна хартия

Митническите служители намериха  700 кг фалшива филтърна хартия за английска марка цигари. Това е станало при проверка на лекотоварен автомобил в района на Дунав мост Видин-Калафат.   Превозното средство с българска регистрация е бил натоварен с групажна стока по направление България - Словакия. За един от превозваните товари водачът е представил..

публикувано на 21.02.25 в 14:57

Улици във видинското село Каленик ще бъдат асфалтирани

Започва ремонтът на една от улиците във видинското село Каленик . Тя е дълга 130 метра, асфалт ще бъде положен на широчина 4 м, каза за Радио Видин кметът на селото Илиян Христов : "Това е ул. "Четвърта", никога не е имала асфалт, отделени са 50 000 лева от капиталовите разходи на община Видин. От вчера са започнали да изравняват, да подготвят, но..

публикувано на 21.02.25 в 13:11