Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белоградчик увековечиха паметта за полк. Стефан Илиев

7
Снимка: МО

Президентът на Република България Румен Радев посети днес Белоградчик. Държавният глава, заедно с кмета Борис Николов, откриха паметник на полк. Стефан Илиев, командир на 15-и пехотен Ломски полк, загинал геройски за освобождението и националното обединение на България. 
Историята на Белоградчик е дълбоко свързана със славния 15-и пехотен Ломски полк, каза Румен Радев: 
"Където и да е бил призван от Родината, този полк винаги е отстоявал българската храброст, достойнство и чест в тежки и неравни битки...Славата в тези тежки времена винаги е била съпътствана със свидни жертпви. Ние днес трудно можем да осъзнаем какви длъжници сме на тези хора. Потънали в нашите житейски проблеми, често и в дребнотемие на фона на безпримерния героизъм мащаба на мислене и висотата на духа на тези хора..."
Нека този паметник бъде символ на нашата памет към полк. Стефан Илиев, каза Емилия Кожухарова родственичка на полк. Стефан Илиев:

"15-и пехотен Ломски полк участва във всички войни, които води България след Освобождението. Полкът не просто воюва, той изпълнява по най-добрия начин всички поставени му бойни задачи, за което неговото знаме и неговите воини нееднократно са отличавани...Начело на този полк  е бил именно полк. Стефан Илиев.."

В словото си кметът на Белоградчик Борис Николов отбеляза значението на 15-ти пехотен Ломски полк за обществения и културния живот в града. Паметникът бе осветен от НВП Видинският митрополит Даниил. На откриването присъстваха депутати от Видинския избирателен район, представители на министерството на отбраната, граждани и гости на Белоградчик.  

Автор на паметника на полковник Стефан Илиев в гр. Белоградчик, където някога е бил разположен 15-и пехотен Ломски полк, е скулпторът Светлин Николаев. Изграждането е финансирано със средства на министерството на отбраната, в размер на 10 800 лв. В поздравителния адрес на министъра на отбраната Красимир Каракачанов към жителите на гр. Белоградчик бе посочено: "Полковник Стефан Илиев принадлежи към онова поколение наши военачалници, което изгради здраво темелите на Българската армия като институция и което не само изнесе на плещите си войните за национално обединение, но и положи костите си пред олтара на Родината. Отдаването на синовна почит към нашите велики пълководци е свещен дълг на всяка нация. Днес Вие, гражданите на Белоградчик, изпълнявате своя синовен и граждански дълг към паметта на един достоен български офицер и командир. Един от тези, които командваха „След мен, момчета“, давайки личен пример пред своите войници как се воюва и мре за националния идеал...Това е поредният символ на неувяхващата българска бойна слава, който надявам се ще се превърне не само в място за поклонение и признателност, но и в средище за военно-патриотичното възпитание на подрастващите поколения“. 

След церемонията по откриването на паметника, бяха поднесени венци. 

Полковник Стефан Илиев е един от най-прославените командири на полкове в Българската армия от времето на войните за национално обединение. Участник в три войни, той поема командването на 15-и пехотен Ломски полк на 28 февруари 1916 г. в разгара на Първата световна война. Под неговото вещо командване подразделения от полка вземат участие в героичната Чеганска операция от август 1916 г. Именно паметните боеве при Чеган раждат и бойния химн на полка. На 26 март 1917 г. командирът на 15-и полк загива, повеждайки своите бойци в контраатака при връх „Червената стена“ край гр. Битоля (днешна Република Северна Македония). Няколко дни по-късно тялото на храбрия български командир е погребано в двора на църквата „Св. Благовещение“ в гр. Прилеп. На гроба му е издигнат прекрасен паметник от мрамор, изработен от негови войници. След края на войната обаче паметникът е разрушен.

Личността на полковник Стефан Илиев в продължения на десетилетия е била обречена на пълна забрава. Днес за делото му напомнят само една улица в Лом и негов паметник в с. Василовци, Ломско, издигнат със спомоществователството на видния меценат професор Иван Гавраилов, посочват от Министерството на отбраната.

 По-късно Румен Радев беше гост и на тържеството за празника на града. "Няма българин, който да не гледа с възхита и гордост Белоградчишките скали", каза в приветствието си държавния глава, но набеляза и проблемите на общини като Белоградчик-липсата на инвестиции, работна ръка и перспектива за младите. Необходимо е отваряне на социални предприятия, за да не разчитат хората на помощи, призова държавният глава. 

Президентът връчи дипломите на петима зрелостници, завършили с отличие средното училище в града. За активно участие в културния и спортния живот на Белоградчик беше отличена Вeржиния Малинова, която се включи и в миналогодишното издание на инициативата на президента "Подкрепи една мечта". 

Кметът на Белоградчик Борис Николов връчи почетни грамоти  на Историческия музей и Младежкия дом в града, които имат годишнини. "Почетния знак на Белоградчик за граждански принос" получиха академик Пламен Карталов и Ангел Джунински. Посмъртно е почетен и професор Виден Табаков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 13 януари 2025 година

В навечерието на ромската Нова година учениците от  СУ "Васил Левски"  в град Кула почетоха празника . Той е наричан още Василица, Васильовден или Банго Василий, който е в чест на свети Василий Велики, покровител на ромите.  Стартира данъчната кампания  за 2025 година в община Видин. От днес всички граждани могат да заплащат своите задължения за..

публикувано на 13.01.25 в 18:00

Община Видин с подаръци за първото бебе на 2025 година

Първото бебе на Видин за 2025 година получи подаръци от Община Видин. Малката Яна е родена на 8 януари в Акушеро-гинекологичното отделение на видинската болница. Тя е второто дете на 25-годишната Богдана Ухер.  "Като ръст е 50 см, а като тегло - 3280 грама. Освен да благодаря, няма какво друга да кажа", сподели майката.    От името на кмета на..

публикувано на 13.01.25 в 16:36

Расте броят на катастрофите и ранените по пътищата на Монтана

Повече катастрофи, загинали и ранени има през 2024 година по пътищата в област Монтана в сравнение с предходната година. Травматизмът е завишен по всички показатели, отчитат от "Пътна полиция". Над 45 000 нарушения са констатирали катаджиите по пътищата в област Монтана през миналата година. Наложените глоби с фиш са над 40 000. Спрямо..

публикувано на 13.01.25 в 16:22

Деца и родители в Кула изработиха сурвачки по случай ромската Нова година

В навечерието на ромската Нова година учениците от СУ "Васил Левски" в град Кула почетоха празника, наричан още Василица, Васильовден или Банго Василий, който е в чест на свети Василий Велики, покровител на ромите.  Инициативата е част от проекта "Сътрудничество и взаимодействие с родителите", като основна цел е изграждане на доверие и..

публикувано на 13.01.25 в 15:32

Започна гласуването за думи на 2024 година

Днес започна гласуването за "Думи на годината 2024" . Потребителите може да гласуват на сайта "Как се пише" до 14:00 часа на 18 януари (събота), а резултатът ще бъде обявен на 20 януари (понеделник). Кои са отличилите се думи, съобщи  д-р Павлина Върбанова , езиков редактор и коректор: "Подредили сме ги по азбучен ред в сайта и те са следните:..

публикувано на 13.01.25 в 14:23
Главен инспектор Светослав Георгиев, началник на

"Пътна полиция" във Видин e с нов началник

Един човек е загинал на територията на област Видин през последната седмица, стана ясно от седмичния обзор на обстановката по безопасност на движение и пътнотранспортния травматизъм в региона.   Останалите четири пътнотранспортни произшествия са само с материални щети, съобщи главен инспектор Светослав Георгиев, който е новият началник на сектор..

публикувано на 13.01.25 в 13:07

Министерството на културата финансира проект на историческия музей в Лом 

Проектното предложение, на стойност близо 50 000 лв. , е фокусирано върху реновирането на материално-техническата база на отдел "Художествен" към историческия музей в Лом и представлява част от цялостна стратегия за модернизирането на фонда, която ще се реализира поетапно при финансиране от страна на Министерство на културата или други..

публикувано на 13.01.25 в 13:00