"Най-важната задача беше да оправя проблема с водата, не достигаше вода, воден режим, водопреносната мрежа беше остаряла и ние се заехме и сменихме почти 70% от водопреносната мрежа на селото, направихме аварийно водохващане в местността "Турски дол"... и възстановихме около 9 км от Рабиша аварийно водохващане за Раковица и сега няма проблем с водата. Това ми беше задача №1. След това ремонтирахме всички общински сгради с капиталови средства и труд от хората. Започваме асфалтиране на една дълга улица, средствата са от капиталови разходи. Лошото е, че намаляват жителите. 1999 година са били 1 000 души, сега сме около 380 по постоянен адрес. Това е притеснително..."
Ремонтиране и асфалтиране на улицата, която води към Панаира ще бъде направено с капиталови разходи и ще са необходими около 70 хил. лв, предстои изграждането и на детска площадка в селото. Николай Ненчев си е поставил за цел да се ремонтира и асфалтира и улицата, която минава покрай църквата.
Община Макреш осигурява топъл обяд за 170 души , в село Раковица хората, които са включени в тази социална програма са над 40.
"Имаме и социални програми. Временна заетост за десетина човека, има 4-ма по програма хора с увреждания, топъл обяд имаме, удължи се поради пандемията, хората са доволни..."
Плодородна е земята на предбалканското село, тук се отглеждат много култури - жито, рапица, ечемик, слънчоглед, зеленчуци, ягоди и малини, лавандула, овощни дръвчета. разговаряме с кмета за това как се стопанисва днес земята от земеделските производители, има ли развито животновъдство:
"Сега се стягаме за откриване на жътвата. Има двама земеделски производители, които арендуват земя, има една ферма с крави. Една млада жена гледа около 100 кози и това е земеделието. Общинска земя имаме, даваме под аренда, имаме пасища около 1 000 дка. Имаме общинска гора и доставяме на хората дърва по списък, сега доставяме дърва на хората... Цената е 65 лв за кубик. От тази година Общината ще стопанисва общинската гора..".
Със запазване на миналогодишната цена на кубик дърва за местните хора, кметство Раковица се опитва да осъществи на практика социална политика с по-ниски цени на дървата за огрев, имайки предвид, че повечето хора са с ниски доходи и малки пенсии.
В село Раковица една от важните образователни институции е ОУ "Христо Ботев", което тази година е със статут на защитено училище. В него учат 19 деца, три деца са от селото, останалите идват от съседните села. Средният успех на завършващите седмокласници е добър 4,00 - казва директорът Борислав Тодоров:
"Учителите пътуват от Видин, не е лесно при положение, че са 60 км в едната посока. Сега двама се пенсионираха... Имаме общежитие, в него сме осигурили безплатен интернет, телевизор, миналата година имахме 11 деца в него. Това са деца от социално-слаби семейства. Осигуряваме закуска, обед, вечеря. Храната е винаги топла, имаме готвач, следобед - възпитател, нощем - възпитател, безплатни тетрадки, учебници също. Успехът ни е между 3,80 - 4,20..."
Очакванията за новата учебна година са да има трима първокласници и училището да стане отново средищно.
Народно читалище "Надежда" в село Раковица е културна институция, която съхранява и продължава народните традиции в певческото, танцовото и театралното дело. Коронавирусът спря дейността на читалището и осуети изпълнението на културния календар, но днес певческата група възобновява събиранията си - разказва секретарят на читалището Радка Целова:
"По време на пандемията ни беше доста трудно, давахме дежурства, за да работи библиотеката, ползвахме отпуск... Възстановихме репетициите на певческата група и на танцовата група. Това, което ни предстои е да открием жътвената кампания. Ще пеем жътварски песни ще плетем "Боговата брада" и стремежът ни е повечето инициативи да са на открито..."
Певческата група включва 10 певици, в момента се подготвят с жътварски песни за предстоящото откриване на жътвата. 35 -годишната Мариета Тошева е част от танцовата група. Тя отговаря за младежкия клуб към читалището и подготвя летните занимания на децата, които са във ваканция. Тя е млад човек, който предпочита живота на село пред живота в големия град заради спокойствието и близостта до природата:
"Аз съм израснала тук, винаги съм предпочитала планината. Тук е спокойно и уютно, трудно е да намериш работа. Много е приятно и спокойно за живеене и за отглеждане на децата ми. Всеки един млад човек, който иска да се върне на село първо трябва да има желанието и волята да се справи с трудностите тук. Защото освен занимание със земеделие, за да изкараш храната си, трябва да имаш и работа..."
Илина Василева е на 69 години, работила е като детска учителка, тя пее откакто се помни в певческата група, обича музиката и самодейността и затова се включва във всички мероприятия:
"Обичам самодейността, обичам да пея, и по всяко време, когато ръководителката ни покани, съм готова да се отзова. Харесвам всички песни, в момента е много спокойно в село, прекарахме и панаир, събираме се сутрин на кафенце - в Клуба на пенсионера, в читалището. Спокойно е."
Самодейната театрална дейност към читалището има своята традиция през годините, за съжаление с намаляване на младите хора в селото, намаляват и самодейците. Ако преди години са се представяли пиеси с много участници, сега се търсят пиеси с по-малко хора.
Село Раковица се гордее със своя манастир, известен като Раковишки манастир "Света Троица". Той е обявен за паметник на културата и е действащ манастир. Направен е основен ремонт на сградите, има и хотелска част, която все още не работи.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..
Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..
Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..
Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят: "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..
Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..
Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...
Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..