Второто по мащабност събитие след празника на Белоградчик е Международният събор на пограничните райони в местността "Кадъ боаз". За съжаление тази година той няма да се проведе, поради мерките за безопасност във връзка с разпространението на COVID - 19. Това е първото прекъсване след 2001 година, когато по инициатива на община Белоградчик и сръбските власти традицията е подновена след 40- годишно прекъсване. На събора от години правят среща български и сръбски семейства, разделени от политическите събития в миналото. Наред с вкусните български и сръбски скари, питиета и домашно приготвени вина и ракии, на този събор свои стоки предлагаха и много производители от България и Сърбия. В последните години стана традиция провеждането на много съпътстващи мероприятия - изложби на предмети от етно- сдружения, на производители на вина и ракии от двете страни на границата. Любителите на оръжията можеха да разгледат изложбата на Патриотичен клуб "Бдинци", а пчеларите - на мед и медени продукти. А ловците от ловните дружества на двата региона провеждаха традиционната си среща. Съпътстваща беше и богатата културно - музикална програма, в която се включваха самодейни състави от двете страни на границата.
Една от легендите разказва, че името на прохода идва от личното турско име Кадъ, на военачалника, охранявал прохода. То е сходно и с думата кадия - съдия. Боаз означава проход. За пръв път събор се провежда на това място през 1925 година. След това той е прекъснат и през 1937 година на 21, 22 и 23 юли, когато се чества празникът на Свети Прокопий, на "Кадъ боаз" отново се организира международна среща. На нея се срещат близки и приятели, които границата е разделила.
Сръбският вестник "Политика" от 23.07.1939 г. пише за панаира: "След станалите скорошни посещения в Югославия и свободна България е подновено традиционното отваряне на границата при "Кадъ боаз". От българска страна са присъствали повече от 6 000 гости, а от югославска 3 000 души. Из коритото през "Кадъ боаз" лъкатуши малък поток, който служи за гранична линия и отделя Югославия от България. Тук са издигнати две арки с надпис "Добре дошли братя югославяни!". Арките се украсени с ликовете на цар Борис III и царското семейство. От другата страна също има арка с ликовете на Негово Величество краля Петра II с надпис "Добро нам дошли, брача бугари". Свещениците извършват молебен, съпроводен от църковен певчески хор от село Салаш. От двете страни се произнасят речи за братство и мир между двата братски народа. "Границата е отворена", чува се гласа на граничния офицер. Народът се смеси и едната страна полетя да премине към другата и се смесиха като две големи придошли реки."
Ако се замислим, почти нищо от ритуала не се е изменило и до днес. От 1937 до 1944 година панаирът се организира всяка година. По време на Втората световна война и по-късно, когато отношенията между двете страни се влошават, традицията отново е прекъсната. Отново е подновена през 1956 до 1961 година. Следва прекъсване от 40 години. През 2007 година до граничната бразда от българска страна е издигнат паметник, на който на български и сръбски е написано: "На това място по традиция се срещат българи и сърби като добри приятели, съседи и славянски братя". До днес, когато отново границата ще остане затворена.
*Снимките са от минали години.
ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в белоградчишкото село Рабиша въведе физически упражнения за учениците сутрин. От няколко дни децата от училището се строяват в двора и започват деня си с раздвижване. Сутрешната гимнастика е точно в 7:00 ч. Тя продължава един час, като участието в нея не е задължително, а е по желание. Видински училища..
Челен удар между два тира затвори международен път Е-79 край Монтана . Инцидентът е станал между селата Винище и Смоляновци. За Видин пътуващите от Монтана да използват пътя през село Студено буче. Сигналът за катастрофата е подаден към 15:25 часа днес. Челно са се ударили два тира с български водачи. Шофьорите са откарани в болницата в Монтана,..
Стоматологичен кабинет бе открит в Средно училище "Св. св. Кирил и Методи" в град Димово . В него ще работи и ще се грижи за денталното здраве на учениците д-р Олга Папушева . По думите ѝ от днес училището става първото в Западна България с действащ зъболекарски кабинет. "Кабинетът е съвременен, в него могат да се осъществяват всички необходими..
Среща на представители на посолството на Федерална република Германия и ученици от Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан“ в Монтана се проведе днес. Повече за нея разказа директорът на училището Мария Бончева : "Тези, които вече се явиха и издържаха изпита тази година за немска езикова диплома, с тези които се явиха..
Днес в СУ „Иван Вазов“ – Мездра се проведе церемонията по награждаването на участниците в „Коледно математическо състезание“ , организирано от Съюза на математиците в България, секция Враца. Състезанието се състоя на 14 декември 2024 г. На церемония в училището днес бяха наградени със з латни медали Рая Илианова Попова от 5.б клас, Кристина..
Артефакти, открити при археологическите проучвания в област Видин през миналата година, ще бъдат изложени в 18-ата Национална археологическа изложба „Българска археология“ . Тя ще бъде открита на 14 февруари в Националния археологически институт с музей, съобщи ръководителят на отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Видин Ваня..
Общо 521 водачи, карали с превишена скорост са заснети за седмица по пътищата в област Монтана . Няма установен с алкохол и наркотици, отчитат от „Пътна полиция“. Шофьорите продължават да карат с превишена скорост по пътищата в област Монтана. По време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 година, с камерите катаджиите са заснели 521..