Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят на приемните деца, навършили пълнолетие

3
Валя Ангелова
Снимка: Валя Ангелова- личен архив


Какво се случва с едно приемно дете, което навършва пълнолетие и трябва да напусне приемното семейство, в което е живяло до момента? Тема е провокирана от писмото на Валя Ангелова, 12-класничка от Видин, която пише за своите страхове, огорчения и благодарности.

Валя Ангелова живее и учи в град Видин. Тази година тя завърши с отличен успех видинската ПГТ "Михалаки Георгиев". Валя е първото приемно дете в област Видин. Не знам дали знаете, но приемните деца ги "отписват" от "дългосрочната приемна грижа", когато станат пълнолетни  и те вече самостоятелно трябва да се грижат за себе си. По този начин  тези деца се изправят пред страха от факта, че остават без досегашната подкрепа и без сигурност. Валя пише писмото, за да подкрепи всички деца, които живеят в приемно семейство и рано или късно ще трябва сами да се грижат за себе си.

"Написах това писмо като главната ми цел беше приемните деца като мен да разберат, че има и други деца като тях с тяхната съдба и да не се притесняват от това, че са приемни деца, защото няма нищо срамно, защото аз в по-ранните си години се притеснявах много от това как ще ме приеме обществото. Да им вдъхна малко кураж, доста хора коментираха, пожелаваха ми успех. В моето семейство се чувствам прекрасно, сигурно, като едно обичано дете. Всички познати на мама и социални работници ме поздравиха. Сега съм приета в СУ "Социална педагогика", най-силното ми желание е да стана фармацевт. Благодарение на моето семейство съм стигнала дотук, ако не бяха те, нямаше как да се справя. Успехът е взаимен, зависи от мен и от тяхната подкрепа."

 
Валя Ангелова има късмет да бъде подкрепяна от семейството си в кандидатстването си, в избора й да продължи образованието си. Тя  получи и стипендия за отличния си успех от Президента, а мечтата й е да работи като фармацевт. За отличния успех на Валя и за решението й да продължи да учи голяма роля имат преподавателите й в ПГТ "Михалаки Георгиев". Видинското училище провежда социална политика, работи се по програма за работа с деца в приемна грижа, с деца в риск, за работа с деца в уязвими групи и може би затова е предпочитано от приемните семейства - споделя директорът Евлогия Манджукова:


"ПГТ "Михалаки Георгиев"- Видин е уникално училище по отношение на всички мерки, които прилага не само спрямо деца в дневна форма на обучение, обгрижва всички ученици, които имат някакви проблеми, провежда изключителна социална политика, като се правят проучвания за всяко едно дете и семейството, в което расте и съответно се прави персонална програма за работа с такива деца. Валя Ангелова сега завърши, изключително скромно дете, мотивирано към учебния процес, целенасочена и устремена да постигне нещо в живота си. Завърши с отличен успех и се радвам, че продължава нататък да се бори за онова, което мечтае. Добре работим с приемните родители. Независимо какъв е родителят, когато човек се отнася с необходимата отговорност, с необходимата грижа, когато е себеотдаващ се в името на детето, резултатите са положителни"


Община Видин работи в качеството си на партньор на Агенцията за социално подпомагане - София, която от своя страна е конкретен бенефициент по проект "Приеми ме 2015" по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” съфинансирана от ЕСФ на ЕС.


Утвърдените приемни семейства по проекта с местоживеене в област Видин, вписани в Регистъра към 30 юни са 93 семейства с 95 приемни деца. Най-голям е броят на приемните семейства в община Видин. Те са 40, без нито едно семейство е община Чупрене, в община Кула  приемните семейства са 14, в общините Макреш и Грамада- по едно, в общините Ново село и Брегово- 6, община Ружинци- 4. Проект "Приеми ме 2015" надгражда проект "И аз имам семейство", който община Видин реализира успешно в периода 2012-2015 година. Дейностите за реализиране на проекта са насочени към сформиране на Областни екипи по приемна грижа, чиято основна цел е работа с приемни семейства с настанени при тях деца, предоставяне на социалната услуга "приемна грижа", наблюдение и подкрепа на приемни семейства, работа в тясно сътрудничество с отделите "Закрила на детето" към Дирекциите "Социално подпомагане".


Мнението на социалния министър Деница Сачева на срещата с приемните родители е : "Неизбежно в приемната грижа трябва да се помисли и за напускащите приемни семейства младежи. Към момента отговорността за това е размита между институциите и Общините и се разчита на това навършилите пълнолетие да имат здрава емоционална връзка с приемните родители и да останат в семейството на приемните родители при навършване на пълнолетие."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05