Еднодневни екскурзии в региона с посещения на басейн организира за потребителите си Центърът за социална рехабилитация и интеграция към Фондация "Подкрепа за реализация" във Видин.
"Тъй като груповите занимания в центъра и големите мероприятия за годината са отложени, с екипа на центъра решихме да организираме за клиентите ни посещение на басейна в комплекс "Магурата", който се намира близо до село Рабиша. Заведохме първата група, която беше предимно с деца. Тъй като времето до обяд не беше подходящо за басейн, си направихме малка разходка до входа на пещерата. Те, мисля, че до сега не са ходили. Бяха много доволни от посещението, след което времето се оправи и посетихме и басейна. Следващото ни посещение е планирано за вторник, тогава се надяваме де заведем младежите, които посещават центъра. До края на август се надявам времето да е с нас и да организираме още няколко посещения"- каза Юлита Петрова, организатор "Социално обслужване" в ЦСРИ. Предстои и 13-ият рожден ден на Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Фондация "Подкрепа за реализация", но тази година потребителите и екипа няма да се съберат като обикновено. За рождения ден за всички ще има подаръци за спомен.
В условията на пандемия хората с увреждания понасят по-трудно ограниченията, които се налагат. Социалните им контакти и без това са затруднени, а сега още повече. Как да преодолеят тревожността и социалната изолация, помага психологът Катя Райчева:
"За всички хора беше много трудно това, че трябваше да сме изолирани, това, че ни бяха ограничени много от правата, че трябваше да прегледаме всичките си приоритети- финансови, икономически, социални и интелектуални и да търсим алтернативи и начин за справяне в тази ситуация. За хората с увреждания всичко това се мултиплицира. Двойно, тройно по-трудно става. Те и без това имат икономически проблеми, нямат достатъчно доходи и са зависими от други хора. По време на пандемията доходите им спадат, а хората, от които са зависими също започват да се страхуват, да се притесняват и не могат да окажат такава подкрепа, каквато биха оказали преди с удоволствие."
Препоръките на психолога към тях са да не следят всички източници на информация за Covid-19, а да изберат само някои от новините. Желателно е да е имат занимания, които да ги развличат, а когато се появи проблем, да търсят решение.
Хора с увреждания биха могли да се възползват от следващия етап на Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност, казва председателят на Съюза на инвалидите във Видин Ваньо Диков. Допълва, че една от пречките за тях до сега е била затрудненият достъп до информация. Заема се лично да им помогне и сам търси контакт с хората, които биха могли да се включат в програмата.
Ученици от видинското Основно училище "Иван Вазов" проведоха инициатива "Ден на розовата фланелка". Проявата е част от Международния ден за борба с тормоза в училище , който се заражда в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари, обясни за Радио Видин Кирил Георгиев , педагогически съветник в училището: "Във..
На 3-ти март 1878 година България беше освободена след близо 500 години османско владичество, но пътят към тази победа не е бил лесен и е бил изпълнен със стотици хиляди жертви. Освобождението на България не е просто исторически момент - то е символ на борбата за свобода, независимост и национално възраждане. През този период на тъмнина,..
Утре, на 4 март, в Културен център "Жул Паскин" във Видин, ще се проведе събитие, посветено на две от най-новите книги на професор Йосиф Аврамов - "Силата на парите - том 1“ История и теория на парите и "Силата на парите - том 2“ (България и еврото. Банково дело и ценни книжа) . Тези произведения ще ни запознаят с дълбокото значение на..
Днес отбелязваме един от най-светлите дни в българската история - 3-ти март, денят на освобождението на България. По този повод бяха организираха редица събития във Видин, които ни напомниха за цената на свободата и за всички герои, които са се жертвали за нашето бъдеще. След молитвата, в 10:45 часа пред паметника на румънските воини в село..
На 24 април 1877 година с манифест от руския император Александър II е обявената поредната Руско- Турска война, която за нас българите като народ, се явява Освободителна. На 27 юни руските войски навлизат в българска територия при град Свищов. Населението възторжено вярва, че свободата е близо. Изключение не правят и нашите предци от град..
Ден преди 3 март нека да отдадем почит на празника български. Сдружение за съхранение на национални традиции "Бдинци" - Видин организира на 3 март, националния празник на България, възстановка на събитията от 1877-1878 година. За подготовката ще ни разкаже Иво Иванов , председател на сдружението. Във възстановката ще участва и..
Неделята, в която се намираме днес се нарича Неделя Сиропустна . На днешния ден ние, християните, имаме обичая да искаме прошка един от друг, затова и самият днешен ден се нарича Ден на прошката . Този обичай е дълбоко християнски по характер, защото с какво най-вече ни прилича да започнем настъпващия пост, ако не с взаимно..