Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наздраве! Отбелязваме Международния ден на бирата

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Днес любителите на златното питие, наречено бира, празнуват, защото е Международния ден на бирата. Той се отбелязва от 2007г насам. С всяка изминала година почитателите на пенливата течност организират все повече събития, с които да отпразнуват този ден. От 2007 до 2012 г. международният ден на бирата се празнува на 5 август. След 2012 г. основателите са направили проучване сред почитателите и избрали да преместят празника да е винаги в първия петък на август. 

Някои наричат бирата течно щастие. Погледнете света през чаша бира и той ще ви се стори златен. В горещото време тя може да ни донесе прохлада, може да снабди организма ни с необходимите соли и витамини. Пивото е натурален продукт, 92 процента от съдържанието й е вода, при производството й се използва още малц, хмел и етилов алкохол. Напълно погрешно е да се смята, че съдържа и спирт.


Според статистиката, бирата, известна и като пиво, е третата по известност напитка след водата и чая. Тя се слави още като най-консумираното и най-древното алкохолно питие. За първи път у нас не се отчита спад в потреблението. За 2018 г. консумацията на бира на глава от населението у нас е 75 литра. България може да не е в официалния списък на празнуващите, но това не ни пречи да спретнем едно малко парти с приятели на 5-ти август и да знаем, че това е заради международния ден на бирата! Защото все пак, кой не обича бира? Сигурна съм че на много хора им е любимо да се приберат след дългия и горещ летен работен ден, да вземат една студена и изпотена бира от хладилника, да седнат на дивана или терасата и да я изпият. Сигурна съм, че това е ежедневния следобед на голям част от българите през лятото, но проверих какво смятат видинчани за бирата и колко често я консумират:

"Не пия всеки ден бира, защото пия вино и ракия. Пия бира, когато има, най-много съм пил една каса... През ден пия бира, най-много съм пила 5, 6 бири. Най-доброто мезе са панирани дробчета. Недостатъците са че подува корема, но иначе е вкусна и охлажда през лятото... Особено лятото всеки ден пия бира, поне по 2 студени бири на ден. Най-доброто мезе е цацата, уклей също. Тя е характерна за лятото. Доста често след бирата ходенето до тоалетна е неизбежно и често..."


Празникът се отбелязва в 207 градове, в 50 държави, на шест континента. Официално Международният ден на бирата има три цели:

- да се събират приятели и се наслаждават на вкуса на бирата;

- да празнуват хората, заети с производство и дистрибуция на бира;

- да се обединява света под знамето на бирата с празненство на бирите от всички нации заедно в един ден.

Народът е измислил и някои мъдрости за бирата: "Трябва да си знаеш мярката при пиене на бира, иначе може да изпиеш по-малко"; "В бирата се крие силата, във виното мъдростта, а във водата - микробите"; "С бира и колибата е рай"; "Бирата не е кафе, една чаша не е достатъчна"; "Изяж един кашон шоколад и ще разбереш, колко по-добре е да изпиеш каса бира"; "Ден без бира е загубен ден".

Дано не е загубен Вашият ден... 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17