Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добри жени от Враца подаряват ученически раници на семейства в нужда

2
Снимка: Бъди добър! Прави Добро! Фейсбук група

Четири млади дами от Враца събират чрез дарения ученически раници за социално слаби деца. Инициативата е под наслов "Подари ученическа раница за първия учебен ден на дете в нужда!". Те се занимават с дарителски акции от 2014 година, а от началото на тази имат и група във фейсбук: "Бъди добър! Прави добро!", която набира популярност. 
Групата е създадена от Мая Методиева от Враца, а идеята на последната кампания е за първия учебен ден да съберат учeнически раници за деца от 1-ви до 8-ми клас на социално слаби семейства от Врачанско:

"Занимаваме се благотворителност от доста време, но през последната година по-активно и при едни от последните обиколки по селата във врачанска област се срещнахме с доста семейства, които са с по 2-3 дечица. Семействата, въпреки бедността в която живеят и се сблъскват, правят всичко възможно децата им да посещават училище .Това на нас страшно много ни хареса. Тези семейства получиха от нас доста голяма помощ, защото видяхме, че те наистина полагат адекватни грижи за децата. Последното семейство, с което се срещнахме, беше от село Баурене с две момченца и едно момиченце. Майката много държеше на възпитанието им и от тях ни хрумна идеята, че можем да ги подпомогнем за първия учебен ден. След това и нашите доброволци казаха: "Защо да не направим една по-голяма кампания. Да съберем раници за повече дечица?". Така общо взето се появи идеята. Последните 4 години се занимаваме доста активно с благотворителност, но последната година доста от инициативите ни станаха публични. Доста хора се присъединиха към нас и като доброволци, и като постоянни дарители. Затова направих група във фейсбук, за да може там постоянно да информирам хората, от какво имаме нужда, какво сме получили, кой сме посетили. Да им разказвам историите на хората, с които ние се сблъскваме. Групата за по-малко от година вече има няколко хиляди последователи, които за всяка една наша инициатива ни подкрепят. За момента сме за региона на град Враца. Искрено се надявам за в бъдеще да имаме вече толкова много последователи и възможност да помагаме на хора извън нашият регион."

Още три млади дами помагат на Мая Методиева в благотворителните кампании, а хората, на които помагат, избират чрез техни познати и приятели, които им споделят за семейства в нужда. След това те посещават въпросното семейство и събират информация, от какво се нуждае и споделят в групата, обясни Мая:

"Споделих на едно от момичетата, които ми помагат, че искам да направя група, в която да споделям всичко, което правим. Тя каза, че според нея това е правилното име, защото ние правим именно това, правим добро и сме добри. Силвия Маринова - тя е с мен почти от самото начало. Тя е най- активна от нашите доброволци. Другите са Зорница Тоткова и Йони Христова. Решаваме го по време на нашите обиколки, защото всеки има села, близки, познати, приятели и просто така от нашия приятелски кръг научаваме за семейства, които са в затруднение или дечица, които по някакъв начин се нуждаят от помощ. След като до нас достигне такава информация, ние отиваме на място, запознаваме се с родителите, провеждаме един кратък разговор, с какво можем да сме им полезни и след това пускаме пост в групата, от какво се нуждаем и буквално за няколко дни събираме абсолютно всичко, от което семейството има нужда. Самото създаване на групата беше с цел мое лично облекчение, защото страшно много време ми отнемаше да пиша на всички познати, от какво се нуждая, отделно те да го разпространят чрез своите приятели, затова реших да направя една група. Да се обединим всички, които имаме желание да помагаме и с един пост информацията да достигне до по-голям кръг от хора. Имаме редовни дарители, без които няма как да се справим. Това не са хора, които имат големи финансови възможности. Това са най-обикновени хора - майки, бащи със своите проблеми, със своето ежедневие, но винаги намират начин, дори с малка сума, дори с дрешки- винаги се включват."

За най-новата си инициатива "Подари ученическа раница, за първият учебен ден на дете в нужда!" девойките се нуждаят от раници за над 50 деца от 1-ви до 8-ми клас.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има ли решение проблемът с безводието

Хидротехническият факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия организира днес среща-дискусия, посветена на течовете във водоснабдителните системи , на тяхното откриване, оценка, намаляване и техники и методи на отстраняване. Факултетът ежемесечно провежда срещи, свързани с проблемите на водата, каза доц. Венци Божков- заместник..

публикувано на 27.11.25 в 16:42
Боклук - илюстративна снимка

Как работи моделът "плащаш, колкото изхвърляш"

От 1 януари 2026 г. в България трябва да започне въвеждането на модела "замърсителят плаща". Принципът стимулира по-малко генериране на отпадъци и повече разделно събиране. В момента плащаме на база данъчната оценка на имота, което прави системата несправедлива и необоснована.  "Има различни варианти за пресмятането спрямо вида жилище,..

публикувано на 27.11.25 в 15:45

Кога ще заработи Социалният план за климата

България в момента е в процес на финализиране на Социалния план за климата. Страната ни ще внесе в Европейската комисия  втори вариант на социалния план за климата, това стана ясно след среща с експерти на FFW-България и Хабитат България, която е част от проект "BioJust". Проектът експериментира с евентуално приложение на общинско ниво с частични..

публикувано на 27.11.25 в 14:53

Мотористи закриват сезона с импровизирана среща във Видин

На 29 ноември, събота, във Видин ще се проведе мотосреща на открито. Организатор на инициативата е Георги Георгиев , представител на "Bulgarian Adventure Group" /BAG/ - мото група за любители на приключенията на две колела. Идеята е непретенциозна - да се съберат всички фенове на мотори, независимо от това дали са "свободни ездачи" или членуват в..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

Болницата в Лом очаква своите нови библиотечни пространства

Над 250 книги ще бъдат дарени на МБАЛ "Свети Николай Чудотворец" в Лом утре, 28 ноември. Акцията се реализира благодарение на Зорница Михайлова от Монтана, която е създател на инициативата "Библиотерапия!". Инициативата започва в родния ѝ град с дарение в болница „Сити клиник“, като тогава тя не е предполагала, че кампанията ще се разрасне,..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 27 ноември 2025 слушаме ZZ Ward

Понякога я наричат "момичето с шапката". Истинското и име е Жужана Ева Уорд. Вестник "Ню Йорк Таймс" пише за нея: "Енергията и напомня на Тина Търнър, стилът и - на Арета Франклин, а душата и - на Ета Джеймс". Закърмена от детинство с ритъм енд блус, продължава линията и до днес, като добавя звученето на поп, рок, кънтри и соул. Харизматична млада..

публикувано на 27.11.25 в 09:00

Забрана за паркиране предизвика недоволство във Видин

Жители на Видин не са съгласни с новото ограничение за паркиране на улица "Христо Ботев“ в града. В рамките само на един ден  над 300 души са се подписали с искане мярката да отпадне, а още подписи на недоволни продължават да се събират. Става дума за участъка между улиците "Широка“ и "Гео Милев“, където живеещите твърдят, че нямат къде да..

публикувано на 26.11.25 в 15:20