Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатата най-често е причина да напускаме работа

В Северозапада всеки четвърти е с намерение да потърси алтернатива

Снимка: Радио Видин
Неудоволетворителното възнаграждение е причина ¾ от българите да сменят работното си място. Това показва  проучване на Българската търговско-промишлена палата и Института по философия и социология към БАН на пазара на труда. Извършено е през първите три месеца на годината, а данните от анализа са оповестени преди дни. Българинът напуска работа, когато вече има друга, казва психологът в Бюрото по труда във Видин Валери Димитров:

"Няма нищо странно в това, че един човек напуска работа понеже е недоволен от трудовото възнаграждение, но моите  наблюдения са, че  доволен или не, българинът напуска една работа едва тогава, когато вече си е подсигурил друга. В това няма нищо лошо и осъдително, нарича се пазар на труда. Всеки иска да се реализира по възможно най-добрия начин. Всеки търси възможно най-доброто трудово възнаграждение, но нещата не се изчерпват само с парите, когато говорим за причини, които акумулират някакво текучество. Ако човек започне да се взира по-внимателно, непременно ще достигне и до други неща, които съвсем не са за подценяване. Ще изброя съвсем накратко: неприемливи условия на труд, разминаване между договореното първоначално и това, което се възлага в действителност,  несъответствия между работещия и екипа..."

На Марина, която наскоро се е върнала от чужбина, вече се е случвало да напуска работа в търсене на по-добри условия и развитие в друга област. Не скрива също, че се налагало и да оставала на работа при неприемливи за нея условия, защото не е имала алтернатива.  


В Северозапада всеки четвърти анкетиран споделя, че обмисля да напусне или смени работата си заради ниското заплащане или работната среда, сочи проучването на пазара на труда. Много от хората търсят по-добра възможност за работа в други региони на страната или пък в чужбина.

"Какво да ви кажа. Имам три деца, които не са тук, а са в три държави. Чуваме се, виждаме се по скайпа. Като не можеш да намериш тук работа, естествено, че не можеш да станеш клошар по улиците. Младите хора трябва да са борбени и да се развиват"-разказва видинчанка.   
 
Освен възнаграждението други водещи причини за напускането на работа са здравословното състояние, както са посочили 63 % от участниците в проучването. За 62 % определяща е високата степен на стреса. 60 % пък посочват като причина авторитарното ръководство на началниците си. 


 
Резултатите от проучването сочат, че жените и семейните хора са по-ценни като работници, защото са по-лоялни към фирмите. Фактор за оставане на работното място е и възрастта. По-възрастните са готови на компромиси, за да запазят работата си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00