Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперни шедьоври отново ще звучат край Белоградчишките скали

Снимка: Радио Видин

Петото издание на фестивала "Опера на върховете - Белоградчишки скали" започва утре и ще се проведе на ново място. В сравнение с предишните години програмата е значително съкратена. Тя премина през няколко редакции, във връзка с пандемичната обстановка, но традицията ще бъде спазена и фестивал ще има. Утре най-добрите изпълнители на Софийската опера и балет ще представят концерт, който е посветен на 170-години от Белоградчишкото въстание. Произведенията, които ще бъдат изпълнени, дават заявка за музикално пътешествие през различни епохи и географски места. Диригент ще е Жорж Димитров, концертът започва в 20:00 часа в летния кинотеатър "Гъбите".

Маестро Жорж Димитров пред Гергана Панова за тържествения концерт в програмата на оперния фестивал в Белоградчик:

- Голям юбилеен концерт, посветен на героите от Белоградчишкото въстание - това е, което ни казва афишът за началото на Фестивала "Опера на върховете - Белоградчишки скали". Разкажете ни подробностите за концерта, маестро Димитров…

- В нашия 5-ти юбилеен фестивал "Опера на върховете" с акад. Карталов се спряхме на концепцията да направим един изключително тържествен, богат на разнообразна музика концерт, в който да включим колкото се може повече от първите солисти на Софийска опера и балет, за да можем да зарадваме публиката и всички гости на Белоградчик, както и самите хора, които са си от Белоградчик, сигурно сред тях има, може би, далечни потомци на тези хора, които някога са се борили в самото въстание. Програмата е пъстра. Тя включва произведения и от български автори, една прекрасна оперна класика също сме подготвили да бъде изпълнена, както дори и леки закачки накрая с малко по-лек жанр, дори има и оперетни, няколко музикални така номера. 

- Да кажем основните участници кои са?

- Разбира се, в тази тържествена вечер на сцената ще пеят Радостина Николаева, Габриела Георгиева, Гергана Русикова, Силвана Пръвчева, Цветана Банделовска, Ангел Христов, Атанас Младенов, Веселин Михайлов, Мартин Илиев, Даниел Дамянов. Това са. Ще чуем творби от Парашкев Хаджиев, от Любомир Пипков, от Жорж Бизе "Кармен", от "Норма" ще има няколко изпълнения, "Севилският бръснар"... Това е все музика любима на публиката и на всички хора. Много популярна музика от оперната класика. Може би е и така подготвено като малка изненада към нашите гости на концерта, но все пак ще открием тържествено с арията на "Мария Десислава" от Парашкев Хаджиев, след това ще прозвучи голямата балада "Конници" на Любомир Пипков, в изпълнение на Ангел Христов и след това вече се впускаме в произведенията на чуждите автори - Жорж Бизе от "Кармен", от "Норма", "Ловци на бисери", "Севилският бръснар", "Селска чест", "Адриана Лекуврьор""Риголето", "Дъщерите на Заведей",  "Гранада", "Джудита", "Торандот" и накрая "Наздравица" - "Травиата". Концертът е много пъстър, от друга страна изграждането на програмата има свой темпоритъм, който пренася през различните епохи и различните географски ширини на самото действие пренася публиката неусетно от България, накрая до Италия, като минава през много, много други места.

- Тази година фестивалът ще се проведе на ново място - летния кинотеатър, какви са плюсовете на мястото и има ли нещо, което ви притеснява?

- Ние с нашите колеги от Софийска опера и балет имаме така известен опит в изпълненията на открито и всяко едно място на открито, както и всяка една концертна зала си има своите особености. Естествено на открито е много по-трудно за свирене, за пеене, за стиковка помежду ни, за това да сме в ансамбъл, но се надявам всички с придобитите вече опит и умения да можем успешно да преминем и през поредното изпитание в летния театър в Белоградчик.

- Вие имате опит със спектаклите на открито. Дирижирал сте на летния фестивал "Сцена на вековете" на крепостта Царевец, какво е мнението ви изобщо за оперното и балетното изкуство под открито небе?

 - Това да интегрираме тези световни шедьоври директно вътре в околната среда, в природата е едно изключително предизвикателство на първо място за звука, защото когато нямаш концертна зала или оперна зала, която играе ролята на акустична... там е част от резонанса на звука, от красотата на звука и свириш под открито небе. Всички технически похвати, които имаме, трябва да бъдат доста така силно преекспонирани, за да могат да сработят помежду ни като визуална стиковка, като акустична стиковка. Въобще свири се по-силно, пее се по-силно. Неудобно е. Със сигурност е доста по-трудно, но другият аспект, който е изключително важен, това е как изглежда едно произведение представено на открито и тук вече режисьорът има водеща роля. За щастие акад. Карталов е изключителен в подбора на места, в решението към съответното място, адаптацията към съответното място и аз лично винаги съм се радвал на това, което се постига и се поставя пред хората като краен резултат. Наистина е много хубаво. И вече идва самото очарование да усетиш пък самата природа с нейния полъх на вятъра, със звездите над нас, с луната, която ни озарява, някои други животинки от природата, които припяват на нашите солисти и доукрасяват музиката. Това е безценно. Това за нас са едни от най-хубавите ни мигове. Ние чакаме всяка година, чакаме да дойде Белоградчик, за да можем да отидем и да се насладим на природата, на атмосферата на гостоприемството на града, което е изключително. Винаги всички са се отнасяли с невероятно уважение и почит към нас, което нас естествено ни радва, а ние с цялата си любов даряваме нашето изкуство за всички гости на Белоградчик и за всички хора, които са в Белоградчик.

- Кога ще пристигнете и ще имате ли време за репетиция на място?
 
- Пристигаме на 21-ви следобед, преди концерта. Ще направим т. нар. акустична репетиция на място, с което... Тя ще е доста по-разширена, нали няма да е само да опитаме малки фрагменти. Ние ще си свършим работата предварително. Всъщност нашите екипи вече са подготвили всичко, само оркестърът и певците ще пристигнат в деня на концерта. От 20:00 часа, на 21 август очакваме всички гости на нашия юбилеен оперен концерт.

 - С какво усещане искате хората да си тръгнат след концерта на 21 август?

- Ами, аз очаквам огромен аплауз. С помощта на колегите, с помощта на музиката, на невероятната музика, която ще изпълним се надявам гостите на концерта да са екзалтирани, да се радват и вече да започнат да питат кога пак ще отидем.

Програмата на фестивала  "Опера на върховете - Белоградчишки скали" включва и два детски спектакли - в събота и неделя от 18:00 часа. "Вълшебната флейта" от В. А. Моцарт - адаптирана версия за деца и "Трите прасенца" от Ал. Райчев. Режисьор е  Юлия Кръстева.


Входът е свободен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00