Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математици от Видин с медали в шампионат по кану-каяк

6
Йоана, Ванеса, Цветан Иванов, СК Бдин 77
Снимка: колаж: Росен Ракаджиев


Трима видински спортисти,възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим Първи" - Видин, се представиха  отлично на състезание по кану-каяк. Те се състезават за спортен клуб "Бдин 77", с треньор Цветан Иванов. Общо - 23 медала спечелиха 14 състезатели на видинския клуб по кану-каяк "Бдин 77" от Държавния индивидуален шампионат на гребния канал в Пловдив.


 Дванадесетокласничката Йоана Георгиева се върна с шест медала  от  шампионата по кану-каяк в Пловдив. 
В нейната възрастова група (девойки старша възраст) Йоана спечели три златни медала на едноместен каяк в дисциплините - 1000 м 500 м и 200 м. За нея това е четвъртото поредно състезание, в което взима шест медала. В по-горната възрастова група (жени) възпитаничката на видинската природо-математическа гимназия се класира на първо място на едноместен каяк на 1000 метра, като спечели и два сребърни медала на 500 и 200 метра.


"За първи път състезанието е толкова дълго, заради пандемията е така. Тежко беше, имахме по 3-4 гонки на  ден. Провеждат се през целия ден състезания... дори и на обяд. С воля правя всичко, на тренировка тренираме волята си и се справяме на състезания.  Ние тренираме във водата още от януари месец, в студа... Очаквах 6 медала, защото вече четири години взимам по 6 медала, успявам да дам най-доброто от себе си и да победя... Най-голямата ми цел е да достигна до олимпиада, да представя родния ми град, родната България.", казва Йоана Георгиева.
Ванеса и Йоана

Ванеса Димитрова е на 16 години и спечели 5 медала на държавния индивидуален шампионат по кану-каяк 2020. Талантливото момиче от Видинската природо-математическа гимназия спечели 3 златни медала при девойките младша възраст на К1 - 500 м 1000 м и 200 м, а при девойките старша възраст завоюва сребърни медали на К1 - 1000 и 500 м. Тя тренира от 10 годишна:


"Харесах този спорт още когато отидох за първи път на базата, този спорт ме грабна и треньорът има подход към състезателите, така че да ги заинтригува... Има я тръпката, когато застанеш на старта, адреналинът скача, а пък на стълбичката... тогава тръпката е още по-голяма. Беше тежко състезание, но мисля, че се справих повече от добре."

Николай Николов
Сред спортистите-отличници на математическата гимназия  е и Николай Николов. С
поред него в състезанието е имало много силна конкуренция. Самият той  печели четири медала:


"Спечелих първо място на 200 метра юноши старша възраст, второ място на 500 м едноместен каяк юноши старша възраст, двойка мъже с Веселин Вълчов на 1000 м, и четворка мъже 1000м с Ангел Стоянов, Веселин Вълчов и Любен Виденов. Нашият треньор Цветан Иванов ни подготви доста добре, за състезанието - отлично..."
 
 В момента децата са на тренировъчен лагер в националната спортна база в Кърджали. Предстои им участие в международното състезание "Олимпийски надежди" в Унгария, което е с ранг на световно първенство. 

Повече - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05