Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силен старт на Международния фолклорен фестивал "Синия Дунав"

8
Снимка: Радио Видин

Първият ден на Международния фолклорен фестивал "Синия Дунав" започна с показ на народни носии от Дунавския регион на сцената при Художествената галерия "Никола Петров" и събра много видинчани и гости на града. Събитието, което се провежда три дена, се организира от Event Masters и община Видин. 

Вчера на сцената излязоха изпълнители от народните читалища "Светъл ден - 2009" във Видин, "Постоянство - 1927", село Дружба, Женската танцова група "Фиданките", певческа група "Полъх от младостта" с ръководител Иван Вълчев към НЧ "Образование - 1898 г.", село Арчар и 88–годишният Георги Тодоров от мездренското село Лик, който свири на окарина и има 5 златни медала от Събора на българското народно творчество в гр. Копривщица. В програмата участва също Градски фолклорен ансамбъл "Зора" от сръбския град Зайчар. Първата вечер завърши с концерт на тракийския оркестър "Орфей" и народния изпълнител Георги Янев.


По време на Фестивала младежката платформа "Sтетика" организира базар с участието  на местни и гостуващи фермери,  производители, занаятчии. В него са подредени сувенири, бижута, свещи, натурална козметика, плетива, накити, произведения на художествени занаяти, кулинарни изкушения, вино и други. Фондация "Веридас" представя артистична работилница "Царевично сърце" за деца и възрастни, където гостите се запознават с основни техники и елементи в областта на тъкачеството и с плетене с царевична шума. На събитието бе подредена фотоизложба "Дунавска перспектива" на Унгарския културен институт, с който Община Видин има успешно партньорство, а Сдружение "Видински фонд Читалища" показа битов кът.


От Женска танцова група "Фиданките", споделиха че с такива фестивали се запазва българското

"Така се запазва българското и винаги сме щастливи да участваме на такива големи фестивали. Атмосферата и настроението е винаги много хубаво и ние винаги идваме с голямо удоволствие. Подготвяме се много старателно. Перфекционисти сме и обичаме всичко да е изпипано до последно."


Присъстващи на фестивала споделиха, че са удовлетворени от събитието:

"Великолепно, всичко е красиво... Рядко се виждат такива неща в нашия град, но е хубаво, особено през летния сезон да има някави разнообразия, на които хората могат да излезнат и да се забавляват... Определено трябва да има повече такива събития, но трябва да са съобразени спрямо сезона, в който сме. Сега сме лято и може да се използват съоръженията, като сцената на галерията, за повече интересни неща, но вече като дойде зимата, трябва да се преконструктуират и да се измисли друг вариант."

Програмата на Фестивала днес продължава с: работилници за деца от 11 часа, показ на народни носии от 16 часа, хоротека за малки и големи от 17 часа В 18:30 представяне на самодейни състави. Час по-късно от 19:30 представяне на състави от други държави. В 20:30 ч Ансамбъл "Дунав" ще излезне на сцената и за финал от 21:45 танцово шоу от Masters of the dance. Утре зрителите ще имат възможността да се насладят на изпълненията на народната певица Гуна Иванова, на младите таланти Ива и Велислава Костадинови.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Музей

Снимката на 24 февруари 2025 година

Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на  нова  експозиция във видинския исторически музей " Конака ".  За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин. Годишната инфлация в България се ускори по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки..

публикувано на 24.02.25 в 18:00

Разнообразие от мартеници предлагат на базара в Монтана

Над 5000 мартеници изложи в Монтана директорката на детска градина от Враца. 90 души продават мартеници на традиционния пазар. Тази година символите на пролетта се предлагат на една от алеите на централния площад "Жеравица", където може да се открие г олямо разнообразие от мартеници. Търговците и производители са заплатили такса от 50 лева, за да..

публикувано на 24.02.25 в 17:55

Неглижирането на образованието от родителите е причина децата да отпадат от училище

"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин.  Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..

публикувано на 24.02.25 в 16:51

Ансамбъл „Пирин“ гостува в Монтана на 3 март

Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Благотворителна великденска кампания започва за Северозапада

Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..

публикувано на 24.02.25 в 15:22

Бюрото по труда във Видин организира беседа с ученици

Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:35

Благотворителни събития в подкрепа на Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс в Монтана

Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..

публикувано на 24.02.25 в 13:47