Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания набира средства за телефонна линия за мъже, упражняващи домашно насилие

Снимка: Радио Видин

Национална телефонна линия за подкрепа и насочване на хора, пострадали от насилие, осъществява екип на Фондация "Асоциация Анимус". Организацията работи от 25 години в областта на подкрепата на хора, които са станали жертва на насилие.

"Ние оперираме дълги години един горещ телефон за пострадали от насилие и той е безплатен за хората- 0800 186 76. На него хората, които са преживели насилие, могат да получат емоционална подкрепа и всякакъв вид информация", каза Надежда Стойчева- директор на "Асоциация Анимус". 

Главно жени се обаждат на телефонната линия. Звънят и близки на жертвите, които искат да помогнат. От началото на кризата с COVID-19 са се увеличили случаите на домашно насилие. 

"От началото на пандемията ние сме имали 160 случая, по които сме консултирали жени и деца. 704 на горещия телефон и 64 писма. До 31 юли е тази статистика, общо 928 случая на насилие върху жени и деца."

Фондация "Асоциация Анимус" има и програма, по която може да се помага на двойки, които искат да продължат да бъдат заедно, но да спре насилието. Това обаче трябва да стане доброволно. Практиката показва, че всяка четвърта жена е жертва на насилие. 

Българският хелзинкски комитет /БХК/ подготвя първата телефонна линия за мъже, упражняващи домашно насилие. Възможно ли е това да се случи у нас- мъже, упражняващи домашно насилие, да потърсят помощ как да се справят с проблема си? 

"Няма никаква логика да се обади, защото той не разбира, че е домашен насилник... Не ми се вярва, защото това са изградени навици. Ако е като малък тормозен, клише, ама и като голям си е същият... Познавайки мъжете, те не са хора, които биха търсили психолози, психотерапевти... Хората, които правят такова нещо, не вярвам да се обаждат. Човек, който допуска да прави такива неща, не вярвам сам да си признае за грешките... Напълно възможно е, аз поне така мисля. Може да осъзнае, че наистина има проблем и да реши да промени нещата...", смятат видинчани.

Нова кампания набира средства за създаване на телефонна линия за мъже, упражняващи домашно насилие. В България са реализирани редица кампании, посветени на проблема, но нито една от тях не е насочена към мъжете- насилници. Целта на новата кампания на Българския хелзинкски комитет е да се обърне към тях.

"Идеята на целия този проект е да се опитаме да се намесим преди насилието да се е случило. Изхождаме от хипотезата, че сред мъжете, които упражняват насилие, има и такива, за които това не е приемливо, които биха искали да променят този свой начин на общуване в най- тесния кръг. Психолозите от Алианс за защита от насилие основано на пола потвърдиха, че в тяхната практика също са се срещали с такива мъже- които имат случаи на домашно насилие и които биха искали да получат помощ, за да могат да се справят по- добре със ситуациите, които ги фрустрират", каза директорът на БХК Надежда Цекулова.

Кампанията се осъществява в партньорство от Рекламна агенция McCann Sofia, Български хелзинкски комитет и Алианс за защита от насилие основано на пола.

Средства за създаването на телефонната линия се набират чрез сайта Platformata.bg до 25 октомври. Целта е да се съберат средства за функциониране на телефонната линия за 6 месеца:

"Заложили сме си за цел да съберем 8 000 лева. С тази сума трябва да се покрият хонорарите на консултантите, които ще работят на телефонната линия и разходите за поддръжката й."

В "Алианс за защита от насилие основано на пола" членуват 11 организации, които се занимават с консултиране на пострадали от насилие и хора, които са упражнявали или упражняват насилие и искат да се преборят с проблема си; психолози, които работят с жертви и насилници.

"В организациите от Алианса има подготвени хора, които да поемат консултирането и администрирането на тази линия. Всичко ще бъде конфиденциално. Той ще може да сподели за своите усещания, ще може да осъзнае, че упражнява насилие при разговора си със специалист, че има проблем с агресивното си поведение, да разбере откъде идват агресивните му импулси и това желание за контрол и надмощие", обясни Силвия Димитрова от "Алианс за защита от насилие основано на пола".

Кампания ще освети домашното насилие като проява на слабост, ще постави насилниците в ролята на слабите и ще насочи фокуса на дебата там, където той може да предотврати насилието, а не само да лекува нанесените рани. 

Още по темата- в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00