Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли недостиг на кадри в системата на образованието

Снимка: Радио ВИДИН

В началото на всяка учебна година възниква въпросът за обезпечеността с кадри в системата на образованието. Тази година се очаква около 8 хиляди учители да се пенсионират. Всъщност проблемът със застаряването на професията и недостига на учители не е по-различен спрямо предишни години, казват от гилдията. 

"Интересното от последните две години е, че работни места в системата на образованието се обявяват още в края на предходната учебна година, което е показател за това, че директорите, които толкова рано обявяват съответно работните места за педагогически специалисти, искат да имат един по- дълъг период от време за изчаквателен, не както е по закон в рамките на 7 дни, да стои обявата, с оглед на това да се осигури действително информация за повече хора и разбира се, да си осигури кадрите. Това е показател, че вече проблем в системата, с недостиг на кадри, има", каза Евлогия Манджукова- директор на ПГТ "Михалаки Георгиев" и председател на Синдиката на българските учители за Видин.

Едва 36 са педагогическите специалисти до 33 години в училищата в общината. На възраст между 34 и 40 години са 5-има, между 41 и 45 години са 10, от 46 до 50 години са 76. Най-много - 193 са работещите учители  на възраст между 51 и 55 години. Преподавателите между 56 и 60 години са 60, а тези над 60 години са 7.

"Малката бройка над 60 години показва, че голяма част от хората, които стигат пенсионна възраст бързат да напуснат системата. И по-лошото е, че когато ги търсим за заместване, не искат да се връщат обратно."

В училищата в област Видин младите специалисти до 33 години са само 20 учители, от 34 до 40 години - 0, между 41 и 45 години учителите са 55, от 46 до 50 години - 39. Най-много  - 117 са педагозите на възраст между 51 до 55 години.

44 години трудов стаж като учител има Любен Добрев. Той преподава история в ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин от 32 години. 

"Моите години съобразно учениците дистанцията е страшно голяма. Много трудно се намират допирни точки. Моето поколение си е играло с прашка и карачки, в момента се раждат с таблети. Нормално е да има известно несъвпадение на интересите."

Красимир Герасимов е учител по математика близо 40 години, от които 30 в ПГТ "Михалаки Георгиев". Казва, че интересът към тази наука като че ли е намалял. Младите хора, които наблягат на математиката след като завършат висше образование се насочват към частния сектор, където заплатите са по-високи от учителските:

"То се усеща това, като липса на интерес и във висшите учебни заведения. Млади кадри се виждат, но специално за математиката - не, защото тя е вързана с информатиката. Там перспективите са големи"

Ива Петрова е учител по философия втора година:

"Харесва ми да съм в училище, сред децата. Мисля, че начинът на живот в днешно време е философия. Имат интерес към младите учители, но ние младите нямаме практиката на учителите с по-дълъг стаж."

Учителската професия не е лесна, изисква се търпение, знания, учителите трябва да умеят да мотивират учениците, да намират общ език:

"Важно е учителят как ще подходи към нас... По принцип всички учители се държат добре. По-младите по - ни отпускат и ни предразполагат да си говорими и по други теми. По-възрастните ни подготвят много по-добре. Мисля да следвам предучилищна и начална педагогика... Сложно е да си учител. Много е трудно да комуникираш и да намираш общ език със всяко едно дете... Без значение, само да ни преподава добре...", споделиха мнения ученици.

Снимка:Илина ПетковаИлина Петкова е начален учител в средно училище "Йордан Радичков"- град Монтана. Казва, че родителите държат децата им да се учат, да нямат пропуски, затова учителят трябва да е винаги на ниво. 

"Това е една моя детска мечка, която, за щастие успях да осъществя. Учителите са хората, които изграждат учениците като личности, дават знания за бъдеща реализация. Да си учител е денонощна работа. Но пък за сметка на това получавали огромна любов и благодарност от своите ученици."

По-младите учители по-лесно се възприемат от децата, защото:

"Ние сме по- близко до тях. За мен беше интересно как ще ме възприемат родителите, когато започнах да водя първи клас, но се оказа доста добре. Поне моите родители са добре настроени към младия учител."

От 1977 година Жулиета Босилкова е учител по немски език. В момента преподава немски език в СУ "Васил Кънчов" във Враца. Тя споделя, че заобичала немския език заради своята класна:

Жулиета Босилкова в първи курс немска филология. Снимка: Личен архив."Това го дължа на класната си, която беше учител по немски. Аз съм учила в Плевен, в руска гимназия. Да избера немски съществено влияние и значение има само класната, защото много я обичахме. Тя беше изключителен човек. Казва се Ингрид Йотова."

Пречи ли голямата възрастовата разлика?

"Трудничко е малко. Но най- важното идва от това, че като си обичаш професията и обичаш децата, неминуемо води до успех и не ти пречи, не влизаш в противоречия със себе си."

Жулиета Босилкова е впечатлена от младите кадри, които работят в училището:

"Миналата година постъпи учителка по български език и литература - изключително амбициозна и мотивирана. От завършилите нашето училище има 3 или 4 тук, във филиала на Великотърновския университет."

Жулиета Босилкова е навършила пенсионна възраст. Продължава да работи, а обяснението ѝ е: "Имам идеи за 100 години напред. Като чета нещо си мисля как мога да го направя по интересно за учениците." 

Още по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00