"Въпросът е за мястото, за пространството, несъвместими са тези неща. Тук имаме Херакъл, имаме първата театрална сграда в България, построена 1891 година, имаме Паметника на опълченците, непосредствено до него е паметника на Георги Сава Раковски, малко по-нататък е паметната плоча на БЗНС, по-нататък е Художествената галерия, непосредствено е една уникална жилищната сграда на арх. Станчо Веков, която също е с ретро - изпълнение, в същия стил е часовникът, новите осветителни тела също са с ретро характер... и изведнъж тази цветна пластмаса... Няма лошо да се прави, но да се мисли за всичко съпътстващо."
Сегашното място на надписа "Видин" би могло да се прецизира и да се намери по-подходящо, смята и архитект Емил Андреев:
"Моето мнение за надписа "Видин" е, че мястото не е най-доброто, което може да се предвиди, тъй като в близост е най-старата театрална сграда, тя е по-голям символ на Видин, а има много зелени пространства, където този надпис би могъл да стои по-добре... Идеята ми е мястото да се прецизира още повече, че мястото, на което сега е разположен, едрината на буквите е извън мащаба на пространството и стои малко нелепо..."
Идеята за арт - инсталация е на местната дамска организация "Инър Уийл клуб", обяснява президентът Веселка Асенова:
"Инициативата ни е от две години, забавихме се заради мястото на поставяне на буквите. Имахме предложения за няколко места, но се оказа, че се намират в Градската градина, а тя е архитектурен паметник, на площада също не може да се поставят буквите в следващите години, защото всичко е по проект. Главният архитект ни предложи това място, тъй като това място не е включено към Градската градина като архитектурен паметник. Имахме идея и да се сложат в градинката пред МОЛ-а, но друго е когато, който и гост да доведеш, отива в Градската градина и се вижда и Дунав."
Потърсихме с въпроси и Община Видин, за да се изясни как е избрано мястото, има ли архитектурно решение за поставянето на надписа и как се вписват тези букви в околното пространство на Драматичния театър и Художествената галерия. От общинската администрация изпратиха следния писмен отговор:
"Светещият надпис "ВИДИН" е разположен на подходящо място, където се пресичат пешеходната зона на града и променадата, което е една комуникативна локация. Арт инсталацията е поставена непосредствено до Крайдунавския парк, където преминава основният поток туристи, включително и тези, които слизат от круизните кораби, пътуващи по река Дунав - така едно от първите неща, което те виждат е името на града.
Надписът "ВИДИН" е разположен в близост до Драматичния театър и Художествена галерия "Никола Петров", а не в непосредственото им околно пространство. Нещо повече, надписът е поставен така, че когато човек застане с лице към него, зад буквите се разкрива гледка към река Дунав, което е и една от причините да бъде избрана точно тази локация. Като цяло, разположена на това място, артинсталацията по никакъв начин не нарушава архитектурния ансамбъл на сградите на Драматичния театър и Художествената галерия. За разполагане на надписа има схема и разрешение за поставяне, на база на одобрена проектна документация."
Повече може да чуете в звуковите файлове.
13 януари – Ден на българското кино! Българското кино си има своите шедьоври, които са си заслужили мястото в световната история на седмото изкуство. Днес ще слушаме незабравими песни от прекрасни български филми, с които всяка национална кинематография би се гордяла. Повечето пресъздават отминали времена и събития, но въпреки това до един са..
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..