Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Провериха детските кухни и училищните столове във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН



Инспектори по храните провериха детските кухни и училищните столове в област Видин. Проверките са по повод началото на учебната година. Проследено е състоянието на материалната база и прилагането на противоепидемичните мерки, обясни началникът на отдел "Контрол на храните" в Областната дирекция по безопасност на храните инж. Красимира Стойкова. 

"Извършихме общо 81 проверки, като са проверени училищните столове. На територията на област Видин има само две места, където се готви на място. Останалото е на принципа на кетъринга. Също така проверихме кухните на детските градини, павилионите и училищните бюфети. При проверките се обръщаше внимание на сграден фонд и оборудване и основно на начина на предлагането на храните, като във връзка с епидемичната обстановка те трябва да се предлагат в индивидуални опаковки." 

Инспекторите са проверили и спазването на Наредба №8 за предлагането на храни, отговарящи на българските стандарти, обясни инж. Стойкова:

"В отделните раздели има специфични изисквания при предлагането на месни и млечни продукти, риба и рибни продукти, хляб и хлебни изделия, като всички тези храни трябва да бъдат приготвени по българските стандарти, с малки изключения, например пълнозърнестият хляб, за който все още няма стандарт. Учебните заведения успяват да осигурят продукти по българските стандарти, има добра традиция от няколко години." 

Заради епидемията от COVID-19 персоналът в детските и училищни кухни трябва да носи лични предпазни средства - маски и ръкавици, а в помещенията да се извършва засилена дезинфекция.
В Детска градина "Русалка" и нейните два филиала във Видин и село Буковец се спазват насоките за работа през учебната 2020-2021 година, одобрени от Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието, обясни директорът Красимира Виденова:

"В рамките на една сграда не бива да се смесват отделните групи, както и отделни групи персонал, което значи, че персоналът на кухнята не напуска кухненския блок. Храната се взема от шублер, в който е поставен, за съответната група, и отива към съответната група чрез лелята. Всяка една група се обслужва от двете учителки и лелята на съответната група, като за първа група имаме и друг помощен персонал, който помага, защото децата са малки, а родителите нямат право да влизат в детската градина, затова на малките деца, както и на децата от яслената група им е нужна помощ."

Детските градини в област Видин запазват своите кухни. Само две остават училищата, които продължават да приготвят храната на място. Те са в Раковица и Бойница. Останалите разчитат на три кухни-майки, които приготвят и доставят храната до училищата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00