Средно училище "Димитър Маринов" е едно от водещите образователни институции в град Лом. Учебното заведение, което е по-известно като Руската гимназия, многократно е променяло наименованието си през годините, но не и своите принципи. То винаги е осигурявало на своите ученици висококвалифицирана, профилирана подготовка в различни направления, актуални за своето време.
Началото е поставено през 1970 г., казва директорът на училището Десислава Александрова:
"За своята 50-годишна история училището е преминало през различни трансформации. Започва като Гимназия с преподаване на руски език, след което е преобразувано в Единно средно политехническо училище, отново с изучаване на руски език /ЕСПУ-РЕ/ . По-късно е преобразувано в Средно общообразователно училище с изучаване на мениджмънт, чужди езици и изкуства, а днес е Средно училище."
През учебната 2019/2020 г. училището е включено в списъка на иновативните училища в България. През тази учебна година в училището се обучават 350 ученици от 1-ви до 12-ти клас. В гимназиален етап има два профила: единият е "Чужди езици" с профилиращи предмети английски и руски, изучавани от учениците в 8-ми и 9-ти клас, а учениците от 10-ти до 12-ти клас изучават "Предприемачество".
"Въведохме интегративни учебни предмети от 1-ви до 4-ти клас, като IT математика- комбинация между информационни технологии и математика. В 5-ти и 6-ти клас учениците изучават Уеб програмиране, а в 8-ми и 9-ти клас Дигитална креативност. Новите учебни предмети са свързани с въвеждането на иновациите в нашето училище. Също така, прилагаме различни интерактивни и иновативни методи на преподаване, като въвеждаме постепенно и проектно базираното обучение. Засилва се интересът на учениците и родителите към изучаването на руски език."
През миналата година е създаден кабинет по руски език със съдействието на Посолството на Руската федерация в България, Представителството на Россътрудничество и фондация "Русский мир”.
На учениците и родителите им Десислава Александрова пожела: "Да са здрави, да са щастливи и тази единна сплотена училищна общност, която създадохме, да продължи да бъде такава!"
Годишнината ще бъде отбелязана на 14 октомври с празнично шествие на учениците. Капсула с послание към идните поколения ще бъде поставена в двора на училището, ще бъде засадено и дърво. Ще се проведе Тържествен педагогически съвет, с участието на настоящи и пенсионирани учители.
С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..
В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..
Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към нуждата от..
С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..
Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив. Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..
Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса. "Турнето беше много..
Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..