Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

проф. Вили Лилков: Всичко в нашия съвременен свят дължим на науката

Във Видин учредиха Регионален съюз на физиците

2
Снимка: Радио Видин


Изявени физици се събраха днес във Видин за учредяването на Регионален съюз на физицитеЗа събитието пристигнаха бившият министър на образованието и дългогодишен ректор на Софийския университет професор Иван Лалов и председателят на Съюза на физиците в България професор Александър Драйшу, ръководител на катедра "Квантова електроника". 

Физик по професия, началникът на РУО Видин Веселка Асенова сподели, че е време да се покаже на младите в региона какво правят физиците:

"В град Видин е време да учредим Съюз на физиците и да покажем на нашите съграждани, какво правим ние и да покажем на бъдещото поколение, че те също могат, и са следващите след нас, които трябва да ни наследят."

От 3-ти до 6-ти юни 2021 г. ще се проведе 49-тата Национална конференция по физика, а домакин на събитието ще е Видин, сподели проф. Вили Лилков, който е член на Управителния съвет на съюза на физиците в България. Това е и поводът да бъде учреден Регионален съюз на физиците:

"Темата ще "Физиката в СТЕМ образованието и инженерните специалности". Очаровани сме от условията, които ни предлага гимназия Симеон Велики. Там ще можем да проведем цялата конференция с отделните панели. Практическата задача, за която сме тук, беше освен да видим базата и да направим първите контакти с хората, които ще ни помагат, и да учредим днес клон на Съюза на физиците."

Местния клон на физиците, както и организирането на 49-тата национална конференция, ще бъдат подкрепени от община Видин, каза кметът Цветан Ценков. 

С учредяването на Регионалния съюз на физиците във Видин пред него се постави една важна задача, каза проф. Вили Лилков, който гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН:

"Да си сътрудничи с организационния комитет на следващата конференция, която ще е много интересна и ще бъде посветена на въпросите на физиката в STEM образованието и в инженерните специалности... Участието в една такава национална конференция дава възможност на много преподаватели да публикуват своите работи, те получават и точки за квалификация при участието си в такива форуми... За науката трябва да се разказва достъпно и на обикновен език и да се разпалва любопитството и въображението на младите хора. Иначе има жажда за един разказ на науката на обикновен език, защото всичко в нашия съвременния свят, дължим на науката... Като учени сме длъжни да отговорим на всички онези псевдонаучни и лъжливи теории, които се разпространяват в съвременния свят. Представете си, в 21 век има хора, които вярват, че Земята е плоска, има хора, които се противопоставят на ваксините, има хора, които вярват, че COVID е световен заговор. Именно тук учените трябва да излязат и да разкажат всичко това на обикновените хора." 

Има ли интерес на младите към физиката и инженерните специалности- чуйте звуковия файл.   


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Музей

Снимката на 24 февруари 2025 година

Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на  нова  експозиция във видинския исторически музей " Конака ".  За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин. Годишната инфлация в България се ускори по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки..

публикувано на 24.02.25 в 18:00

Разнообразие от мартеници предлагат на базара в Монтана

Над 5000 мартеници изложи в Монтана директорката на детска градина от Враца. 90 души продават мартеници на традиционния пазар. Тази година символите на пролетта се предлагат на една от алеите на централния площад "Жеравица", където може да се открие г олямо разнообразие от мартеници. Търговците и производители са заплатили такса от 50 лева, за да..

публикувано на 24.02.25 в 17:55

Неглижирането на образованието от родителите е причина децата да отпадат от училище

"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин.  Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..

публикувано на 24.02.25 в 16:51

Ансамбъл „Пирин“ гостува в Монтана на 3 март

Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Благотворителна великденска кампания започва за Северозапада

Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..

публикувано на 24.02.25 в 15:22

Бюрото по труда във Видин организира беседа с ученици

Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:35

Благотворителни събития в подкрепа на Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс в Монтана

Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..

публикувано на 24.02.25 в 13:47