Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Справят ли се с коронакризата бизнесът и работещите в Северозапада

Снимка: Радио Видин

Кризата, причинена от коронавируса постави редица въпросителни и затруднения пред обществото и работещите хора, които осигуряват прехраната на семействата си и продължават да внасят своите осигурителни вноски. Туристическия бранш пострада сериозно, засегната бе и търговията. Много работещи дори останаха без препитание и по този начин семействата им останаха без приходи. Представители на частния сектор бяха принудени дори да затворят бизнеса си. Как се справят на прага на зимния сезон работещите в Северозапада? Преди дни общинският съветник от Вършец Жоро Найденов написа в социалната мрежа Фейсбук, цитирам: "Скъпи съграждани, от няколко дни виждам нещо, което ме притеснява и ме накара да напиша този пост. Виждам, че хората в града са изключително напрегнати и притеснени. Наемателите и персонала на магазини и заведения са обезсърчени и отчаяни. Собствениците на търговските обекти, които си работят в тях, също се чудят как да продължат, като няма клиенти, няма оборот, няма работа. За по- големите бизнесмени незнам, нямам наблюдение, но мисля, че при тях е още по- зле. Дано чувството ми ме лъже. Дано не съм прав. Дано излишно се вживявам в чужди проблеми." Потърсихме авторът на коментара Жоро Найденов, общински съветник и администратор на Фейсбук групата "Аз обичам Вършец":

"Моята работа е да контактувам с местните хора- бизнес, обикновени хора работници и всякакви мои съграждани. За съжаление забелязвам, че преди да дойде зимата нещата отиват на много зле в социална и финансова позиция, защото за бизнесът във Вършец, колкото и "голям" да е той, тази зима ще бъде много трудна, тъй като още от днес виждам как хората се замислят как ще оцелеят през следващия месец. Клиентите са местни хора, които за съжаление не са финансово стабилни, почиващите ги няма никакви- каквото беше, беше до края на август. Малко и през септември хотелите бяха пълни, но като цяло за мен градът е толкова обеднял, че не виждам зимата как ще оцелеят."- каза общинският съветник от Вършец Жоро Найденов, според когото изходът от ситуацията е помощ от държавата.

Какво казват представителите на частния бизнес от Северозападна България? Ще успеят ли да запазят бизнеса си и работните места на своя персонал в условията на извънредната ситуация, при която живеем през 2020 година- разговаряхме с Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин.

"Във фирмата нещата вървяха и вървят добре. Не съм усетил кризата, защото фирмата работи за немския пазар и там, независимо от всичките усложнения, които на моменти бяха даже и по- сериозни от тези в България, продължиха да работят. Не съм прибягвал до съкращения и няма съкращения във фирмата, продължаваме да работим." Защо работещите в Северозападна България отново са изправени пред поредното изпитание, този път търсейки работа в условията на коронакризата- това попитахме още Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин.

"Цялостната система е малко объркана и след време това ще се усети, защото административният апарат в цялата страна е изключително тежък  и изисква невероятен ресурс всеки месец. Трябва да се отиде към съкращения, но доколкото виждам никой няма желание да отиде към електронното правителство, което би освободило много зает контингент от администрацията."- поясни Пламен Каменов.

Потърсихме мнение и от Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата. Според него във Видин нещата са малко по- различни:

"С нашите членове не сме коментирали нещо подобно, разбира се в случая става въпрос за Вършец, който е туристическо населено място, изключително зависещо от посетителите и туристите. Нещата в това отношение са относителни на различните места. В производството също от всички, с които сме говорили, няма такъв, който да е уволнил или освободил хора, което означава, че кризата не е засегнала чак до такава степен поне град като Видин."- подчерта Красимир Кирилов.

Попитахме видинчани работят ли и как се справят със семейните си бюджети в условията на криза и в анкета:

"Работещите, които са на бюджет са добре, а частния бизнес- то тук няма частен бизнес по принцип в нашия край. Тук малки имаме една предимство, което може би не е малко. Ние сме в такъв район, в който хората имат села или вилни места и по някакъв начин се задоволяват- лозенце, ракийка, винце, кокошчица, сиренце и може би това спасява донякъде положението."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00