Малцина знаят, че голяма част от знаковите сгради на София и много здания из страната са построени от двама архитекти от Оряхово - Иван Васильов и Димитър Цолов. И двамата са завършили в Германия и са се завърнали, за да работят в България. Те са сред създателите на съвременното архитектурно образование в България - Димитър Цолов е ръководител на катедра "Жилищни сгради" и един от преподавателите на първите випуски в Държавната политехника, от която после се разделят висшите технически и строителни училища в България.
За тях разказва директорът на Историческия музей в Оряхово, д-р Евгения Найденова:
"И двамата са родени в Оряхово, но завършват архитектура в Германия. Връщат се и създават в София общо архитектурно бюро "Васильов и Цолов". Заедно проектират емблематичните сгради в центъра на София. Сред тях са сградата на БНБ, Университетската библиотека към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Катедралният храм "Света Неделя", хотел "Балкан"- днес "Шератон", Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий", къщата на скултура Андрей Николов, известна като Червена къща на ул. "Любен Каравелов". Фасадата на Министерството на отбраната също е тяхно дело.
Това са все известни сгради в София, а ние се гордеем, че те са дело на наши, оряховски граждани. Проектирали са и нашето читалище "Надежда" през 1925 година и даряват сградата на Оряхово...".
Дело на архитектите Васильов и Цолов са също театър "Развитие" във Враца и университетът в Силистра.
В продължение на 20 години двамата оряховски архитекти създават десетки шедьоври и оформят облика на съвременната ни столица.
Самостоятелно и заедно те работят и по много сгради в страната - дело на Васильов е Ректората на Стопанската академия в Свищов. Цолов пък проектира бившия "Партиен дом", днес сграда на парламента.
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....