Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със златни букви в историята на Ново село остават Илия Попов и Софрони Ангелоев


Читалищното настоятелство на новоселското читалище "Земеделец 1874" събира средства чрез дарителска кампания  за възстановяването на паметната плоча на Илия Попов и Софрони Ангелоев.

Видните местни просветители остават в историята на Ново село с енергичната си дейност, разказа секретарят на институцията Любка Ангелова.

"Това са двама човека, с изключителна заслуга, особено архитект Попов - човекът, направил две сгради в Ново село. Това са читалището и часовниката кулата. Той дарява проекта за сградата на читалището и богатата си лична библиотека. Също така мраморните площи с изписаните имена на убитите във войната местни. Софрони Ангелоев е дългогодишен диригент, секретар на читалището, ръководител, театрален постановчик, отдал 50 години за читалището. Той е бил огромен ентусиаст, работещ за съхраняване на автентичността".

Архитект Илия Попов е роден през 1875 година в семейството на свещенниа, който открива първото частно училище в дома си. Завършва архитектура в Щутгарт, след което започва работа в проектантското бюро на видинския архитект Коста Николов. Заедно проектират изграждането на църквата "Св. Николай" във Видин и сградите на минната дирекция и общината в Перник.  Самостоятелно проектира мавзолея на първият български екзарх Антим I, който се намира до църквата "Св. Николай"
във Видин

Съвместно с други архитекти проектират сградата на Министерството на земеделието, емблематична сграда в София, а от 1920 до 1927, като нейното строителство се ръководи от арх. Илия Попов.

В родното му село по негови проекти са изградени и няколко къщи.
Ново село, читалище Земеделец 1874, юбилей
Инициативата за възстановяване на гранитните плочи е на настоятелството на читалището.

"На 30 юни гранитната плоча падна. Тези двама човека заслужават заради обществената си дейност. Самият паметник беше корозирал от времето. Ще бъде захваната по-стабилно, на винтове. Тази история ще остане за поколенията. Необходими са около 2 хиляди лева".

Житейският път на Софрони Ангелов продължава от 16 декември 1924 година до 27 май 2005.

Баща му е учител, самодеен театрал, читалищен деец и председател на местното читалище „Земеделец“, а майка му е сред основателките и активистките на женското дружество в селото. Завършва основното си образование в с. Ново село, а средно във Видинската гимназия. 

През 1945 година създава и ръководи смесен хор към читалище "Земеделец". През 1950 г. завършва висшето си образование в Стопанския факултет на Софийския университет, специалност "Икономика", след което  записва и завършва Теоретичния факултет на Българската държавна консерватория, специалност "Хорово дирижиране". 

През периода 1951 - 1963 година е на работа в читалището като книговодител, диригент, секретар, театрален режисьор и главен художествен ръководител на редица самодейни формирования - смесен хор за школувано пеене, битова група, с която издирва, записва и нотира десетки автентични новоселски народни песни. Смесеният хор е първият български селски певчески състав, удостоен със златен медал и лауреатски звания на републикански фестивал за художествена самодейност. Благодарение и на неговата многостранна дейност през 1961 г. читалището е наградено с орден "Кирил и Методий" I-ва степен.

От 1973 до 1975 гoдина е директор на Дирекция „Музика“-Видин и на Държавна филхармония - Видин. През периода 1975 - 1977 г. е музикален педагог на Видинския представителен хор "Боян Чонос", който през 1976 г. печели златен медал на Международния хоров фестивал в град Ланголен, Великобритания. 

В началото на 80те се завръща в Ново село, където е избран за председател на читалище „Земеделец“ и главен художествен ръководител на самодейните му състави. Пенсионира се през 1985 г. и е удостоен със званието Почетен председател на читалището, като продължава активната си творческа и обществено полезна дейност.

Софрони Ангелоев е носител на орден "Кирил и Методий"- III-та, II-ра и I-ва степен за цялостната му дейност в сферата на културата и музикалното изкуство и е носител на множество отличия и медали с регионален и национален характер.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07