Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С Видин в сърцето

Снимка: Радио ВИДИН

В деня на Видин - 26 октомври, Димитровден, търсим мнението на някои от носителите на званието "Почетен гражданин на Видин" за града и бъдещето му. 

Професор Андрей Пантев е роден 1939 година в село Раковица. Интелектуалец, учен и публицист, с ярко присъствие в българския духовен живот. "Почетен гражданин на Видин" от 1997 година: 

"Видин е любимото ми място. Това е всичко. Видин заема любовно място в сърцето, романтично, споменно, жизнено- утвърждаващо. Там са погребани част от родителите ми, там сам видях, онзи завой на реката Дунав. Дунава е най-красива при Видин."



Професор Радослав Гайдарски е роден 1937 година в село Градец. Внедрил е в практиката едни от най-трудните операции, има многобройни подобрения и нови оперативни техники, провел е първата чернодробна трансплантация на малката Памела от Кула, за което получава званието "Лекар на България". "Почетен гражданин на Видин" от 1997 година:
 
"Видин си е бил винаги в сърцето ми. Аз живея дълги години в София, обаче Видин си е Видин. Много често се връщам, идвам непрекъснато, примерно всеки 15 дена съм във Видин, Ново село, Градец. Тегли ме носталгията. Като бях във Франция на специализация сънувах непрекъснато, че съм покрай Дунава, там из баирите покрай Градец или Ново село. Като съм в България не съм сънувал такива неща."




Ставри Калинов- художник, график, скулптор, еколог, ненадминат майстор на малката пластика. Роден във Видин през 1944 година. През 1997 година папа Йоан Павел II получава от вицепрезидента на България статуетка на ктиторите на Боянската църква, изработена от Ставри Калинов. "Почетен гражданин на Видин" от 2004 година:

"Видин заема едно от централните места в сърцето ми. Там е майка, татко, баба, дядо, всичките. Аз живея там със сърцето си... Аз искам да си оставя изкуството във Видин. Да направим един музей. Синагогата ще я искам да ми я дадат да я направя музей."


Владимир Зарев- писател. Роден 1947 година в София. Син на известния литературен критик и теоретик видинчанина акад. Пантелей Зарев. Носител е на националната награда "Иван Вазов" за 2015 година. По неговата трилогия "Битието", "Изходът" и "Законът" е заснет епичният сериал "Дървото на живота". Носител на най-високото държавно отличие орден "Стара планина" първа степен. "Почетен гражданин на Видин" от 2014 година:

"Аз съм много привързан към атмосферата на Видин. Привързан съм най- вече към хората на Видин, които опознах и които станаха мои герои. Аз съм писал страшно много за Видин. От Видин е коренът ми, от там започва всичко."

Любен Захариев- дългогодишен солист на Ансамбъл "Дунав". Роден 1952 година в село Винарово. Репертоарът му включва песни от всички краища на страната, както и от Сърбия, Македония и Румъния, но е доминиран от песни от Видинския край, някои от които сам издирва и записва. "Почетен гражданин на Видин" от 2018 година:

"Тук съм отрасъл, тук съм живял, тук съм творял. Видин заема голямо място в мен. Тук, още като малък, откакто започнах с изкуството, нещата тръгнаха добре. Изкуството беше повече на почит. Не съм мислил да творя на друго място."



Какво пожелаха на видинчани за Димитровден почетните граждани може да чуете в звуковия файл.

По традиция на духовния празник на Видин се оповестяват носителите на званието "Почетен гражданин на Видин". Началото е поставено в края на 19 век. По информация на Държавен архив- Видин първите почетни граждани на Видин са обявени през 1886 година. Това са капитан Атанас Узунов, организирал защитата на Видин през Сръбско - българската война 1885 година и мичман Владимир Луцки - командир на парахода "Голубчик", доставил боеприпаси и храни за Видинската крепост през Сръбско - българската война. 

В книгата "Почетни граждани на Видин", издание на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев", е събрана информация за почетните граждани от 1886 година до 2007 година. 58 са носителите на званието за този период и сред тях има само три жени. Марина Чечнева е първата жена, удостоена със званието "Почетен гражданин на Видин". Родена е в Орловска област, военен летец, майор, участник във Втората Световна война. Удостоена е със званието през 1979 година.Година по-късно със званието е удостоена Людмила Кочерга- командир на разузнавателен отряд в Съветската армия, гостувала във Видин. Активен инициатор за създаване на Дружество на съветско- българска дружба. Приятел на българските студенти в град Лвов. Йорданка Атанасова  е третата жена сред почетните граждани на Видин. Тя е историк, археолог, дългогодишен директор на историческия музей във Видин. Родена е в Етрополе през 1925 година. След завършване на висшето си образование е разпределена за учителка по история в девическата гимназия "Лиляна Димитрова" във Видин. Един от върховете на нейната изследователска дейност е археологическото проучване на крепостта "Кастра Мартис" в град Кула. С нейно съдействие са реставрирани "Баба Вида", Белоградчишката крепост, старата видинска община, църквите "Света Петка" и "Свети Пантелеймон", други паметници от различни епохи. "Почетен гражданин на Видин" е от 1996 година. Още една дама, след 2007 година, е носител на званието. Това е проф. д-р Велизара Пенчева- председател на Общото събрание на Русенския университет. Званието ѝ е връчено през 2018 година.

Стефан Стамболов, Кръстьо Маринов, Павел Беляев, Пантелей Зарев, Александър Поплилов, Андрей Гуляшки, Даниел Боримиров, Жул Паскин, Пикола Петров, Генчо Генчев, Вълчо Вълчев, Кръстьо Тофишев са само част от видните хора, помагали на Видин и дали по нещо от себе за развитие на този край. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00