Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставратор: Изследване установи вулканична пепел в мазилките на видинския храм "Св. Димитър"

Снимка: Радио Видин


Вулканична пепел се съдържа в пясъка, използван за мазилките на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин. Изненадващото разкритие правят италиански и български учени, които през 2007 година изследват мазилките и стенописите на видинския храм. Поводът е дипломната работа по специалността "Реставрация", която защитава в Академията по изящни изкуства в Италия Калин Тодоров, понастоящем реставратор в Регионалния исторически музей в София. За тема на своята научна разработка той избира катедралния храм на Видин:

"Провокира ме това, че такъв тип и стил на изписване на иконописта, и то съвременен, е рядко срещан за Западна Европа. Там с Ренесанс няма как да ги учудим, затова реших да направя нещо, което да бъде по-интересно, тъй като със скулпторите няма как, просто конкуренцията от другите кандидати беше много голяма и реших да направя нещо, което да е по-различно и да им привлече вниманието, тъй като комисията беше съставена основно от професори в Централния институт по реставрация в Рим, председател на комисията бе Джозепе Базиде, директорът на първия институт в света по реставрация  и консервация."

Калин Тодоров и неговият научен ръководител проф. Чиро Пичоли, който е и директор на лабораторията по реставрация и консервация на Археологически парк "Помпей", решават да проведат проучване в катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски". 

"Първото нещо, което ме накара да направим, е едно проучване на стила, на архитектурата. Установихме, че след Освобождението желанието на българите е било да направят нещо голямо, да покажат, че вече са свободни и започват този проект. За съжаление, тогава не е имало такива архитекти, които да строят такива големи сгради, тъй като след Освобождението не е имало и такива школи. Затова са направили конкурс и печелят италиански архитекти." 

Задачата на Калин Тодоров е да вземе проби от мазилките и стенописите, които да бъдат изследвани.

"Направихме анализ и тогава с учудване моят професор забеляза, че в пясъка има вулканична пепел, което за мен бе категорично невъзможно, и му казах, че това не може да бъде, във Видин няма вулкани. Той беше категоричен и затова продължихме прочуването. Оказа се, че италианските архитекти, след като направили чертежите и започнали градежите на храма, изследвали пясъка в Дунав. В този период той бил с много високо съдържание на сяра и не бил подходящ за мазилки. Затова освен част от камъните, които са вградени в интериора на храма, са си докарали и пясъка от Италия и оттам идва тази вулканична маса, която намираме." 

Според реставратора видинчани трябва да се гордеят със своя храм и да го пазят:
Наистина е уникален и това не го казвам аз, а го казват специалисти от най-високия ешалон в реставрацията." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18