Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се преборят със стреса българските учители

4
Снимка: архив




Близо 80% от учителите разпознават наченки в себе си на симптомите на прегаряне- бърнаут, показва анализ, представен от Синдикат "Образование". 
 
Според 2/3 от учителите стресът е вреден, а по-малко от една трета /младите учители/ виждат в него стимул за преодоляване на предизвикателства. Очакванията на Синдиката са тревожни- учителите са натоварени с огромен брой замествания, дежурства и допълнителни ковид-дейности, като това натоварване скоро ще прехвърли критичните нива на бърнаут.


Според Красимира Иванова, начален учител  в ОУ "Любен Каравелов" Видин стресът определено съществува в учителската професия: 
"Обичта към професията и децата ми помага да преодолявам стреса. Последната година беше много стресова. ...Би трябвало да бъдем втора категория труд и трудът ни заслужава да бъде оценен..."

За да се справят с бърнаут ефекта при учителите, е необходимо да се намали натоварването на учителите след 50-годишна възраст, както и минаването им към втора категория труд - се казва в доклада на Синдикат "Образование". Това са само пожелания, като всяка година се увеличават часовете по всички предмети - смятат Иван Станев и Мариета Тошева-  начални учители от ОУ "П.Р.Славейков" Видин:


"Работим и и по 12 часа като се включи и онлайн... Въпросът е да се помисли за редуциране на часовете на по-възрастните колеги, но това е в сферата на пожеланията. Не се надяваме това да се осъществи... Децата стават всяка година по-нервни, това го предават на родителите и те скачат върху нас.. Има електронна бумащина, психологически много сме натоварени.."

В представителното изследване  на Пловдивския университет доминират познатите стресогенни фактори като
прекомерната бумащина, кратки срокове, много документация, несвойствени роли, родителският натиск и напрегната работна атмосфера/ липса на подкрепа от страна на ръководство, внезапни проверки/ - обяснява Юлиян Петров, председател на Синдикат Образование "Подкрепа":


"Първо, учителят никога не е бил втора категория труд, но се е пенсионирал по-рано като втора категория труд. В момента също има подобна хипотеза - може да се пенсионира по-рано 3 години, но това лишава учителя от добавката, която би имал пожизнено. Това е несправедливо и ще започнем такава кампания - да получава част от добавката....  Сега желанието за ранно пенсиониране ще бъде по желание на самия педагогически специалист, а не от неговия работодател. Това е стъпка в посока справедливост към учителите. В момента се наблюдава по-скоро как се натоварват учителите, вместо да се разтоварват. Да е осезателно разтоварен след 50 години. Стресът на българския учител е национален проблем." 


Стресът е голям в работата на учителя, има и прегаряне, което отчитат колегите в по-напреднала възраст - казва Красимира Панова- начален учител в ОУ "Любен Каравелов" Видин: 


"Стресът е свързан с непрекъснато попълване на всякакви видове документации. Другото стресиращо - има непрекъснати изисквания от министерството, директорите,  родителите. Преодолявам стреса като чета книги, или си почивам, но нямам свободно време. За това трябва да се погрижат хората от министерството и да вземат съответните мерки..."
 

Справянето със стреса става на две нива- първото са личностните умения, техники за разтоварване от напрежението  и второто  - превенция на професионалните заболявания на учителя чрез Националната програмата за рехабилитация на педагогическите специалисти.


В ситуацията на световна пандемия прегарянето на учителите е скочило драстично нагоре от нивата в началото на годината, нива, които бяха обект на научното изследване и дискусиите. Затова Синдикат "Образование" ще инициира европейско изследване за техностреса и прегарянето на педагогическите специалисти при работа в електронна среда от разстояние.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44