Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемия, психично здраве, семейни отношения- как да балансираме

Снимка: Радио ВИДИН

Пандемията сложи отпечатък на обществено-политическия живот в цял свят. Изолация, стагнация, несигурност- не е ясно кога точно животът ни ще се нормализира. Но трябва да свикваме- с новите правила и новите модели на поведение. 

Отразява ли се пандемията на психичното ни здраве и влияе ли на семейните отношения- това попитахме видинчани:  

"Вкъщи не ни влияе по никакъв начин... Не влияе добре, хората искат да се движат, искат контакт. По- добре се отразява времето заедно... Отразява се отрицателно- като почнеш- безработицата, съкращенията. В семейно отношение като си седят вкъщи им е по-добре на семейните...  Спазваме, както казват хората, дистанция, маски, миене на ръцете. Много съм доволен, че се изнася информация да знаят хората... По принцип на психиката влияе...", споделиха мнения граждани.

Все по-малко се говори за психичното здраве, а пандемията засяга всеки човек и неговото семейство, смята психологът Вероника Владимирова:

"По време на пандемия може да изпитаме голям спектър от емоции и състояния като стрес, притеснение, страх, тъга и самота. Основните ни тревоги са страхът от разболяване, продължителността на пандемията и картината на нашето бъдеще."

Според семейство Мери и Лави Томови от Видин, началото на пандемията е било психически натоварващо:

"Под съмнение беше всичко, с цялата неизвестност... Не се знаеше как се заразяваш, как ще те лекуват, какви ще бъдат икономическите последствия. Започват да те вълнуват много неща, достатъчно време имахме да мислим..."

Мерките са необходими, категорична е Мери:

"Според мен трябва да има мерки. Всеки човек трябва да си се пази."

"Вирусът го има и положението никак не е розово, но нещата са много противоречиви- никой не знае какво да направи, в един момент се отварят някакви неща, които трябва да са затворени. Сега без дискотеки никой няма да умре. Неприятно е за всички", допълни Лави.

С Иванка и Цветко Петрови говорим на открито, в центъра на Видин за коронавируса и как се отрази пандемията върху живота ни:

"Отначало ни беше много страх, сега като че ли по-малко вярваме, но продължаваме да се пазим, защото правилата трябва да се спазват... Ние от 50 години сме заедно, така че не ни беше трудно, взаимно се подкрепяхме. Чувахме се непрекъснато с децата. Сега също продължаваме да се пазим, въпреки че не на всичко вярваме, че е така... Отиваме само да пазаруваме и то с маски. Повече изолирани сме."

Семейството е прекратило и посещенията в пенсионерските клубове- едно от развлеченията, които са имали. 

"Преди няколко дена тази информация ме психяса. Толкова много заразени, толкова много починали. Известно време не слушах новини", споделя Иванка.

Цветко казва, че през пандемията си намерил други занимания: 

"Аз почнах да правя поправки навсякъде, боядисвам прозорци. Спалнята е оправена, сега следва кухнята."

Явно още дълго ще трябва да нагаждаме живота с условията, които ни диктува пандемията, но според психолозите всеки трябва да намери своето място и начин да преодолява кризисните моменти- с хубава книга, с ново хоби, с виртуални разходки или дългоотлаган ремонт. Или просто с повече време за собствени удоволствия. 
Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00