Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Архангеловден в Монтанско осветиха нов храм

3
Снимка: Община Монтана

Нов храм, носещ името "Свети архангел Михаил" освети Видинският митрополит Даниил в село Долна Рикса, община Монтана. В храма днес православните християни празнуваха в Събора на вожда на небесните сили - Архангеловден. Първата копка е направена преди две години. Желанието е във всяко от 23-те населени места в общината да има църква, каза кметът на Монтана Златко Живков:

"Това е поредното село на община Монтана, в което има храм. Където живеят българи, където има християни, където пуши комин в българска къща, е хубаво да има молитвен храм."  

Първата копка на храма е направена преди две години. Изграден е с помощта на дарители, каза кметският наместник на Долна Рикса Любомир Ангелов:

"До сега ние не сме имали църква. Има параклис, който е изграден 1994-та, 1995- та година и до сега се събирахме в него."

Скоро в храма ще бъде направена първата венчавка, а след освещаването, вратите ще са отворени всяка неделя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 12 май 2025 година

Празник на духа и словото по повод Деня на славянската писменост и култура организира видинската математическа гимназия днес.  Инициативата се проведе в Културен център " Жул Паскин" в града.  Президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе..

публикувано на 12.05.25 в 18:00

Празник на духа и словото се състоя във Видин

Празник на духа и словото по повод Деня на славянската писменост и култура организира видинската математическа гимназия днес. Инициативата се проведе в Културен център " Жул Паскин" в града.    Специален гост беше учителят Теодосий Теодосиев, който изнесе лекция-беседа. Присъстваха директори и преподаватели от всички детски градини и училища, от..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

Мездренско училище отбеляза патронен празник

Днес Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, гр.Мездра чества своя патронен празник. Денят премина в атмосфера на тържественост, вълнение и гордост от традициите и постиженията, които училището съхранява и развива вече повече от век. В своето слово директорът на училището Нели Найчова отбеляза, че 118 години тук се създават знания,..

публикувано на 12.05.25 в 16:25

Пострадалите от наводненията в община Бойчиновци получават еднократна помощ

Пострадалите семейства от наводненията в бойчиновските села Лехчево и Кобиляк получават тази седмица еднократна социална помощ от държавата. Към момента са обработени 13 от подадените 31 заявления. 14 698 лева ще получат 13 семейства от двете села в община Бойчиновци, които пострадаха от наводнението на 26 април. Комисия установи, че 56 къщи..

публикувано на 12.05.25 в 16:11

Видинчани отново протестираха заради забавения ремонт на булеварда

Жители на Видин  излязоха н а протестно автошествие   за трета поредна седмица  заради забавения ремонт на булевард "Панония" в града. Организаторът на инициативата Иларион Дочев обясни, че кметът на общината все още не е предприел действия във връзка с исканията на гражданите.  "Този протест е срещу безхаберието на господин кмета, който..

публикувано на 12.05.25 в 16:06

Шофьор е загинал при катастрофа на Е79 край Видин

Водач на лек автомобил е загинал при катастрофа на Е79 край видинското село Гайтанци. От полицията съобщават, че по първоначални данни инцидентът е възникнал между лек и товарен автомобил днес малко след 11:00 часа. Загиналият шофьор е пътувал сам, посочват от областната дирекция на МВР. Предстои оглед на местопроизшествието.   Движението по..

публикувано на 12.05.25 в 13:10

Трима души са задържани при акция на службите във Врачанско

ГДБОП, ДАНС и прокуратурата провеждат операция в района на Враца и няколко села в района. По информация на БНР става дума за група, която проповядва антидемократична и неонацистка идеология, като се занимава и с хакерство. Трима души са арестувани. Акцията е централизирана и от врачанските структури няма официални данни по случая. Информацията..

публикувано на 12.05.25 в 13:00