Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лечението при COVID-19- последователни стъпки и права на пациентите

Какво точно да правим, ако се почувстваме зле в ситуация на пандемия от COVID-19? Кои са последователните стъпки в лечението ни и какви са правата ни като пациенти? Неглижирано ли е лечението на хронично болните във време, когато се говори само за коронавирус?

Отговор на тези и други въпроси търсим от председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин- д-р Емил Мушанов, председателя на Националната пациентска организация- д-р Станимир Хасърджиев, адвокат Пламен Стефанов от Видин и кметът на село Зверино, Стоян Петров.

Коронавирусът не се различава много по симптоматика от настинка или грип, но оплакванията се появяват в определена последователност, показват резултати от изследване. Ето защо много хора се питат как да различат двете заболявания и дали кашлицата им е просто кашлица или нещо по-сериозно. Каква е разликата между тях?

Ново проучване, проведено от Южнокалифорнийския университет установи, че симптомите на COVID-19 най-често започват в определен ред. Това откритие може да помогне на хората да различат настинка или грип от коронавирусна инфекция и да вземат мерки за самоизолация и лечение още при първи съмнения за болестта.

Симптомите на коронавирус най-често се появяват в следния ред:

1.   Температура
2.   Кашлица и мускулни болки
3.   Гадене и повръщане
4.   Диария

Изследването стига до извода, че при пациентите със сезонен грип първо се появява кашлица, а след това вдигат температура, докато при коронавирус е обратното. При грип симптомите започват рязко и по няколко наведнъж, а при коронавирус те се появяват постепенно. Резултатите на проучването подкрепят идеята, че треската трябва да се използва за скрининг и преценка за приемане в болнични отделения. Също така от честите симптоми на коронавирусната инфекция са загубата на вкус и мирис. Специалистите препоръчват хората да обърнат внимание точно за появата на тези оплаквания.


"В тази пандемия от коронавирус и във всяка друга ситуация, винаги съм апелирал за едно нещо- когато човек почувства някакво неразположение, което го притеснява, първото нещо, което трябва да направи е да се свърже със своя личен лекар", категоричен е председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин, д-р Емил Мушанов:


"Лекарят ще прецени дали пациентът трябва да бъде насочен към лечебно заведение, където може да бъде направен PSR тест, или ще го приеме в кабинета си за преглед. Това е първото и основно нещо- контакт в порядъка на неотложност с личния лекар при всяко неразположение, особено в тази ситуация на COVID-19. Симптомите са най-разнообразни и при различните хора се проявяват по различен начин. Така че, контакт с личния лекар по телефона и при възможност преглед, но това се прави строго по преценка на лекуващия лекар.

Д-р Мушанов не подкрепя тезата за петте симптома като повод за назначаване на PSR тест:


"Смятам, че решението за петте симптома, които трябва да позволят назначаването на PSR тест, е пълно безумие. Не мога да приема такова нещо в никакъв случай. Какво значи пет симптома? Някои хора имат висока температура и кашлица, което са два симптома и са PSR положителни. Означава ли, че ако човек има два симптома, не е с коронавирус?" 

По думите на медика най-честите симптоми, които предполагат заразяване с COVID-19 са: висока температура- около 38 градуса, която не е постоянна- в даден момент от денонощието тя е висока, в друг момент се понижава и дори е нормална; кашлицата- суха, продължителна и мъчителна; може да се появят и болки в мускулите и ставите; може да има гадене и повръщане; разстройство. В по-тежките случаи се появява задух и недостиг на въздух, а много характерен симптом е липсата на обоняние и вкус.


"Наблюденията ми в днешната ситуация са, че ако някой има висока температура, най-често това е сигнал за коронавирус. Когато човек не се чувства добре и е с температура и кашлица, вероятността да е заразен с COVID-19, е изключително висока. При мен такива пациенти вече идват ежедневно. Много повече са, отколкото в началото на пандемията през пролетта..."


Какви са правата ни при пандемия от коронавирус, какво се случва с хронично болните, които се нуждаят от постоянни грижи, как се справят в малките населени места, където често няма медицински пункт и лекар и какви са съветите на адвоката при съмнение за нарушени права на  пациент- чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56