Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Направеното добро винаги се връща към нас

Снимка: bgfoodbank.org

На 13 ноември отбелязваме Деня на добротата. Инициативата е на Япония, която преди години провежда конференция с призив да бъдем по-добри. Целта на този ден е да се забрави себичността, да погледнем по-далеч от собствения си кръг, да забравим границите и различията. Има ли го доброто, необходимо ли ни е, защо се чувстваме хубаво, когато разговаряме с усмихнати и доброжелателни хора, кой ни учи да бъдем добри и заложена ли е добротата във всеки един от нас? Всеки си има своите отговори. Днешния ден е чудесен повод да ви срещнем с едно момиче, избрало да прави добро.

Спомняте ли си Антонина Лозанова, едно младо момиче от Видин, което заедно със своето семейство и приятели направи няколко благотворителни кампании за нашия Северозапад.  Инициативата  носеше името  "Северосплотени".  Възрастните хора от няколко села  получиха за Великден  хранителни продукти и още нещо  -  много топлина и любов. Днес Антонина е студент в УНСС, но не се отказва от организирането на благотворителната си инициатива :

"Доброто е навсякъде около нас... Надявам се чрез благотворителните инициативи да дадем повод на хората да повярват в доброто... Апелирам към хората да се включват към местни инициативи и заедно да правят по-добро мястото, където живеят... Не е задължително хората да са по-добри и състрадателни, защото има по-свити хора, по-срамежливи хора, човек трябва да прави нещата, както ги усеща... Хубавото на добротата е, че идва от сърцето..."


Много ли са хората като Антонина? Оказва се, че във всеки човек е заложено доброто начало, но има редица фактори, които могат да повлияят то да се развие в положителна насока или да бъде притъпено и най-важният фактор е семейството- смята психологът Виктория Дякова:

"Аз лично смятам, че добротата е заложена във всеки един от нас, но за съжаление имаме голяма генетична унаследеност, ако майката и бабата са предразположени към тревожност, то и детето е предразположено към такава... И тук ключово влияние оказва и социалната среда, в която е отраснало детето... Насочени сме към другите, извън себе си... и често губим връзката със себе си. Ако аз обичам себе си, то бих могла да бъда такава с другите... Важно е каква енергия излъчваме... Промяната винаги започва отвътре навън."
 
Оказва се, че първата стъпка започва от нас самите,  да бъдем добри към себе си и да се обичаме, и да не бъдем прекалено самокритични. Както ние се отнасяме към себе си така ще се отнасят и към нас - казва психологът Виктория Дякова:

 "Всеки е надянал маската и се е скрил с идеята да не бъдем наранени... Хората ги е страх да бъдат добри... Ако жестовете, които правим, идват от сърцето на човек, би било прекрасно... Може да вдъхнеш дори нови сили за живот на човек, никога не знаеш... Вярвам, че направеното добро винаги се връща към нас..."







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18