Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горан Атанасов ни разхожда из "Махалата на совите"

Снимка: Петя Генова
Преди дни на литературния пазар се появи сборникът с разкази "Махалата на совите" на Горан Атанасов - писател и учител от Берковица. 23 разказа, разпределени в две тематични глави "Преди" и "После",  ни пренасят в изгубеното "преди" нас време на Северозападните села, при празните къщи, днес обитавани само от сови. Книгата е подготвяна и писана дълго време, споделя Горан Атанасов:

"Това е прекрасен, коледно - новогодишен подарък за мен. Това е книга, която дълго време писах, дълго време историите, които ме вълнуваха, и хората, и темите живееха в мен. "Махалата на совите" е заглавие, което звучи атрактивно, ексцентрично, от друга страна, други може да кажат, че звучи претенциозно, преднамерено, предубедено. В книгата става въпрос за българския Северозапад, а българският Северозапад и северозападното село, както знаем през последните години претърпя огромен упадък. Младите хора го напуснаха, останаха да живеят нашите баби и дядовци. Когато те си отидат на тяхно място идват нощните грабливи птици. Това е тъжната метафора на българското северозападно село. Останалите разкази, тъй като книгата е концептуална, тя е тематично свързана и героите, които населяват тези истории, са свързани, защото те обитават едно малко северозападно село и тяхната борба е българското северозападно село да не се превърне в махала на совите. Това е големият смисъл на тази книга."

Като машина на времето "Махалата на совите" преплита минало и настояще. "Трябва да познаваме миналото си, за да можем да продължим", казва Горан Атанасов и ни разказва за живота в селата преди, за празните къщи и вещите-спомени. Като с Ноев ковчег Горан иска да ги пренесе в "днес" и "утре", като памет и като прегръдка.  А "после" отиваме директно в преживяното вчера и днес от Горан- прости човешки истории, разтърсващи, просълзяващи, стягащи те за гърлото- така, че да си кажеш: "да му се не види- как го живеем този живот!" С напомнянето, че и тогава, и днес има шарени хора, че и днес може да се живее красиво и бавно- с наслада...                                                                                                  


Книгата излиза от издателство "Фама", предговорът е на литературния критик и философ Митко Новков, а снимката на корицата е предоставена от колекцията на сайта "Изгубена България". "Махалата на совите" се предлага във всички големи вериги и онлайн книжарници. 


Продължение на разговора можете да чуете в някое от изданията на "Новите приказки на Северозапада".







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво да направим, за да наследим вечен живот

Осма Неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В притчата за добрия самарянин Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела, като момент, който е гарант за..

публикувано на 16.11.25 в 08:00

Мирно! Идва армейски генерал

Задължителната казарма за мъжете в България е отменена от 2007 г., но мине се не мине известно време, все някой амбициозен политик, надъхан общественик или друг подобен кандидат за слава ще се сети да лобира за връщането ѝ. Зер останали сме беззащитни пред света, а той само това дебне. Пък и в казармата, видите ли, се ставало мъж. Там се..

публикувано на 14.11.25 в 17:05

"Мисия Коледа" подкрепя 1500 души в Северозапада

Неправителствена организация от Монтана стартира кампания „Мисия Коледа“ . В нея ще бъдат подпомогнати 1000 деца и 500 възрастни хора, самотни родители и семейства в затруднение от Северозападна България. Общините са партньори, като особено активни са Враца и Бяла Слатина. За реализиране на кампанията, организаторите от сдружение "Кауза..

публикувано на 14.11.25 в 16:24

Доброволци помагат в приюта за кучета във Видин

От Общинския приют за кучета във Видин призоваха доброволци да помогнат в грижата за животните. За седмици над сто души вече са се отзовали, каза директорът на общинското предприятие Ирена Владимирова. "Просто видях, че хората не знаят, че във Видин има приют, не е толкова популяризиран и това беше идеята да популяризираме Общинския..

публикувано на 14.11.25 в 16:15

Лъкът – стар приятел с "остър" характер

Лъкът се появява още през праисторическата епоха - преди цели осем хилядолетия! Най-старият открит лък е намерен в Дания - в едно блато! По-късно лъкът става и сериозно оръжие. В Египет стрелците били като днешните супер герои - винаги в целта! В Англия пък дългият лък от тисово дърво бил толкова прочут, че само като го видели, противниците..

публикувано на 14.11.25 в 16:05

Топи - как една малка намерена душичка промени цял дом

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една история, която започва тихо и обикновено – пред входа на една кооперация – но продължава като истинско домашно приключение. Наш гост е Ники Антов , а главната героиня е Топи – коте, което първо се появило като малка топчица с огромни уши.  Няма да разказваме всичко вместо него, но ще..

публикувано на 14.11.25 в 15:40

Деца от видинска детска градина започват деня с Кутия за добрини

Преподаватели и възпитаници на видинската Детска градина "Русалка" се включиха в инициативата "Маратон на добротата". Идеята е на автора на детски приказки и основател на платформата www.detskiprikazki.com - Виктория Петрова. Виктория е и майка на две прекрасни момчета на 2 и на 4 години. "Книжката Мечо и добрината обикалят гората" излиза..

публикувано на 14.11.25 в 14:52