"Още след Освобождението, правителствата се опитват да подобрят транспортната мрежа в този регион, като първата задача е била да се подобри пътя, който е водел от ломското пристанище през Кутловица и Петрохан за София. Той е бил много важен в онези времена, тъй като не е имало железопътна мрежа в страната и на практика ломското пристанище е било главното пристанище на столицата София. По този път всъщност минават и първите монарси на България след Освобождението...
В следващите години, след построяването на основните железопътни артерии в страната, като централния път от София през Мездра за Варна, постепенно се неглижира развитието на транспортната мрежа в българския Северозапад. Това намалява значението на пристанищата във Видин, Лом и Оряхово, които преди това са имали много важна роля за развитието на този район...
През 1911 година, когато са били извършени проучвания за състоянието на пътната мрежа в България, тогавашните два окръга, които покриват днешния български Северозапад- Видински и Врачански, са сравнително на средно положение спрямо останалата част от пътищата в страната. Видин дори леко изпреварва Врачански окръг, но след това постепенно тези тенденции на развитие намаляват и едва през последните години днешните управници се опитват отново да правят пътища и да подобряват състоянието на пътната мрежа...", обяснява проф. Костов.
В книгата "Българският Северозапад: транспорт, комуникации и хора от древността до наши дни" са включени и статии, чиито автори са изследователи от Регионалния исторически музей и Държавния архив в Монтана.
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....