Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Действат ли мерките в подкрепа на заетостта

Снимка: Радио ВИДИН

Четири мерки предоставя Агенцията по заетостта за подкрепа на работодатели, чиято икономическа дейност е директно засегната от неблагоприятното въздействие на наложилото се в страната положение, предизвикано от пандемията с коронавирус COVID-19.

Даниела Накова, директор на Регионалната служба по заетостта в Монтана
"С ново постановление на МС от 1 октомври се възстановява 60% от заплатата... В този смисъл Агенция по заетостта е открила процедура от 26 октомври и приема заявления на работодатели, които са пряко повлияни от пандемията. Засегнатите фирми трябва да декларират и удостоверят намаляване на приходите от продажби с не по-малко от 20% през месеца, предхождащ месеца на подаване на заявлението. Подкрепата по това постановление е в размер на 60% от осигурителния доход на работниците и служителите за месец август"- обясни Даниела Накова- директор на Дирекция "Регионална служба по заетостта" - град Монтана.

Другите мерки за подкрепа са "Краткосрочна подкрепа за заетост в отговор на пандемията от COVID-19"- подкрепа на предприятия и самоосигуряващи се лица, които трябва да декларират и удостоверят намаляване на приходите от продажби с не по-малко от 20 на сто през месеца, предхождащ месеца на подаване на заявлението по проекта; проект "Заетост за теб" е насочен към създаване на нови работни места чрез субсидирана заетост. Целта на проекта е да  предостави подкрепа за реинтеграция в заетост на безработните лица, останали без работа вследствие от възникналата пандемия и разпространението на коронавирусa COVID-19.  

Особено актуална е мярката "Запази ме", която осигурява подкрепа за запазване заетостта на служителите в предприятия, които директно са преустановили стопанската си дейност в резултат от наложени противоепидемични мерки срещу разпространението на COVID-19. С тази мярка ще се предоставя подкрепа чрез изплащане по 24 лв. на ден за периода на неплатен отпуск на всяко лице, осигурено на пълно работно време или пропорционално на уговореното работно време в трудовия договор, обясни Даниела Накова. 

По първата мярка, одобрена с постановление на Министерския съвет, към 30 ноември 2020 г. общо за региона, обслужван от Дирекция "Регионална служба по заетостта" /ДРСЗ/- Монтана (която отговаря за областите Видин, Враца и Монтана), са подадени 141 заявления от работодатели за 2 637 наети лица. От тях 82 са одобрени за изплащане на компенсации за 1 662 лица. По области данните са:
- област Видин - подадените заявления са 37 за 390 лица, одобрените - 23 за 248 лица;
- област Враца - подадените заявления са 48 за 964 лица, одобрените - 31 за 802 лица;
- област Монтана - подадени заявления са 56 за 1283 лица, одобрените - 28 за 612 лица.

По проект "Краткосрочна подкрепа за заетост в отговор на пандемията от COVID-19" към 30 ноември 2020 г. общо за региона, обслужван от ДРСЗ Монтана, са подадени 72 броя заявления от работодатели (в т.ч. 12 самоосигуряващи се лица) за 696 наети лица. От тях 52 са одобрени за изплащане на компенсации за 561 лица. По области данните са:
- област Видин - подадените заявления са 30 за 144 лица, одобрените - 20 за 105 лица;
- област Враца - подадените заявления са 16 за 324 лица, одобрените - 15 за 323 лица;
- област Монтана - подадените заявления са 26 за 228 лица, одобрените - 17 за 133 лица.

По проект "Заетост за теб" към 30 ноември 2020 г. общо за региона, обслужван от ДРСЗ Монтана (областите Видин, Враца и Монтана), са подадени 613 броя заявки от работодатели за осигуряване на заетост на 1191 безработни лица. От тях 363 са одобрени за 705 работни места. По области данните са:
- област Видин - подадените заявки са 131 за 202 работни места, одобрените - 72 за 136 работни места и сключени рамкови договори 70 за 131 работни места;
- област Враца - подадените заявки са 271 за 533 работни места, одобрените - 168 за 304 работни места и сключени рамкови договори 157 за 291 работни места;
- област Монтана - подадените заявки са 211 за 456 работни места, одобрените - 123 за 265 работни места и сключени рамкови договори 111 за 246 работни места.

Допълнителна и подробна информация може да бъде открита на сайта на Агенция по заетостта, рубрика "Финансови стимули за запазване на заетостта". Заинтересованите лица могат да се обърнат към съответното Бюро по труд, за да получат точни указания и да кандидатстват. 

Анелия Стефанова- туроператор от МонтанаАнелия Стефанова е управител на туристически агенция "ЕЛИТ - М ТРАВЕЛ"- Монтана:

"Специално в нашия бранш мерките не са много адекватни, тъй като в сферата, в която работя- туроператор съм, се оказа, че трябваше да съкратя персонала си. 3 месеца бяхме без работа, без доходи, без всякаква известност какво ще последва. Не можеше тези 3 месеца хората да стоят без работа, без каквито и да е доходи, така че това ме принуди да прибегна до съкращаване. На по-късен етап може да се каже, че започнаха да се отпускат мерки, които подпомагат бизнеса като "60 на 40", но за хората, които са успели да съхранят своя персонал."

Тази седмица по програма "Иновации и конкурентоспособност" се очаква подпомагане в размер на 10 милиона лева подпомагане за туроператорите.

"Надяваме са да влязат някакви пари, тъй като това реално ще бъдат единствените за момента пари, които са влезли във фирмата по тези програми и мерки, които предприе правителството."

Румен ГълъбиновМерките са адекватни на създалата се ситуация, смята икономистът Румен Гълъбинов:

"Направиха се и неща, свързани с безработните като увеличение на дневното обезщетение за безработица и също се положиха известни усилия в подпомагане на пострадалите фирми от туристическия бранш по време на летния сезон. Вероятно сега ще се наложи по подобен начин да бъдат подкрепени и фирмите в туристическия бранш за зимния сезон. Т.е. мярката "60 на 40" с нейното разширяване, за да може една част от тези хора, които бяха освободени лятото от работа на морето и които сега се надяват да се включат, макар и със закъснение, при отварянето на зимния сезон, да могат да намерят там реализация. Сега това, което допълнително би могло да се направи, е да ползваме този нисколихвен кредит по програмата програмата SURE, която подписахме с ЕС, там е за около 1 милиард лева възможност за ползване, така че България да направи някои допълнителни неща, свързани с с ограничаване на безработицата. В този втори локдаун и в това второ очертаващо се дъно на рецесията през тази календарна година, безработицата е най- чувствителният макроикономически показател, който трябва да бъде следен, наред с нивото на износа. Дали там ще реализираме значителен спад или не. Аз очаквам да е по- малък спадът в износа, който беше сравнен с данните, които имаме от първото затваряне. Също така да се следи нивото на преките инвестиции и да се наблюдава движението на инфлацията, свързано с индекса на потребителските цени."

Сегашното затваряне по предварителни оценки, може би ще струва, като преки и косвени загуби, около 450 милиона лева.

Какви групи лица могат да се възползват от мерките за заетост, въведени, за да се преодолеят последствията от пандемията и какви са условията и сроковете за кандидатстване може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00