Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След празниците - най-малките отново в клас

Снимка: БГНЕС

Децата се връщат на детска градина от 4 януари, в класните стаи се връщат и учениците от 1 до 4 клас. Това обяви министърът на образованието преди дни. По-ефективно ли е обучението на по-малките ученици в присъствена форма?

Според Галя Герасимова, която е работещ родител и майка на два момичета- едното е трета група в детската градина, а другото- в 4 клас, е по- добре децата да се върнат на училище.

Нови електронни услуги в Агенцията по заетостта"Аз съм "за" да се върнат на училище. Онлайн обучението не знам как протича, защото не присъствам на него, но след това проверявам. Доколкото разбирам, дъщеря ми вече и тя иска да си ходи на училище, защото контактите в училище са много по- добре. Но тъй като обстановката в момента е такава, не знам кое е по-добре- здравето на децата или обучението", каза Галя Герасимова.

Дъщеря й Божидара е в 4 клас, ученичка в основно училище "Иван Вазов" във Видин:

"Когато сме на училище, научаваме повече неща. По повечето предмети си разговаряме, а така- онлайн нямаме как. Като си на училище, е по-удобно да задаваш въпроси." 

Красимира Иванова е начален учител в ОУ "Любен Каравелов" във Видин. Класен ръководител е на 2 "а" клас. Доволна е от работата на децата. След онлайн обучението през пролетта сега само надграждат наученото за работа в електронна среда.

"Справят се децата, но, разбира се, това обучение не може по никакъв начин да замести присъственото обучение. Като мнение на моите родители, с които контактувам всекидневно, и те смятат, че е по- добре децата да са в присъствена форма на обучение. Специално с моя клас нямам абсолютно никакъв проблем. Децата работят ефективно. Това, което ми липсва, е прекият допир до децата и плюс това не съм напълно сигурна, че знанията, които показват, са обективни. Защото, когато там има някой, който помага в момента или за подготовка на домашната работа, съгласете се, че не мога да кажа, че, ако детето е активно и отговаря на всеки един въпрос, то наистина това го знае", заяви Красимира Иванова.

Основно училище "Иван Вазов" има готовност да приеме учениците от 4 януари. Присъственото обучение е най- доброто, което може да се предложи на децата, каза директорът Пролетка Цветкова:

"Това е едно добро и разумно решение за най- малките ученици, за които безспорно присъственото обучение е най- доброто, което може да се предложи за тях."

От 4 януари в детските градини се връщат и децата. Сега и те провеждат дистанционни занимания. Използват се фейсбук групи и платформи. Учителите създават собствени образователни материали, които записват, качват ги в youtube канал и оттам родителите могат да ги гледат по всяко едно време.

"За улеснение на родителите, когато имат възможност да бъдат заедно с децата си и да си проведат това обучение. Децата са обгрижвани по отношение на това да бъдат обучавани и да се забавляват вкъщи с образователна цел. Всички учители са на работа, те дават ежедневен отчет за своята ангажираност. Учителите в момента дори полагат повече усилия и влагат повече труд", коментира Данка Стаменова- директор на детска градина "Арабела" във Видин.

Още по темата може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00