"На Бъдни вечер от ранна сутрин се приготвя приготовлението за вечерта. Като всеки си е имал някакво задължение. На момичетата и стопанката задължението е да подредят стаята, за готвене на постни ястия. Момчетата и стопанина трябва да осигурят един "бъдник". Това е крушово или дъбово дърво, което вечерта след като всичко е готово се слага в огнището. Пробива се една малка дупка, слага се масло, мед, бучка тамян, затиска се, увива се в ленено бяло платно и е готово да се сложи в огнището, така може да гори и 3 дена. За трапезата се приготвя варен фасул, жито, пълнени чушки с боб може и с ориз, постни сърми, плодове, орехи, чесън, всичко което раждат нивите и градините. На пода се разтила слама и върху нея се подреждат ястията."
В Мизия досега коледарски групи ходят по махалите и наричат за здраве и берекет. Тази година, заради паднемията, към читалището коледарска група няма да има, разказа Мариана Ангелова- секретар - библиотекар на читалище "Просвета- 1915"- град Мизия.
"И сега ходят много групи във всеки район на Мизия. По махали се събират момчета млади. Към читалището също имахме, но тази година, заради пандемията нямаме група."
Още интересни и любопитни традиции около Бъдни вечер може да чуете в звуковите файлове.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..