Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2020-та година, описана с книги

Снимка: Петко Котларски


Темата за големите епидемии не е нова за световната литература. Можем да я открием още в "Илиада" на Омир, след това в "Декамерон" на Джовани Бокачо и дори при Йовков, в разказа му "Чумавото". Съвременни автори също пишат за преживени от човечеството пандемии. Така ръководителят на отдел "Заемна за възрастни" на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин Валентина Вълчева отговори на въпроса с кои литературни произведения можем да опишем изминалата 2020 година:

"Разбира се, когато споменем 2020 година, първото, за което се сещам, е пандемията от COVID-19, която на нас като общество ни се струва нещо много ново, непознато, може би страшно, защото не ни се е случвало скоро да преживяваме нещо такова. Всъщност, светът непрекъснато се е борил с епидемии, може би това е начинът на планетата за някакъв неин вариант на детокс. Истината е, че пандемии, най-вече чуми, се срещат в миналото на Земята много често, както и различни други заразни болести. Съответно, те са вдъхновили доста литературни произведения. Като се започне от "Илиада", която знаем, започва с една чумна епидемия, пратена от Бог Аполон за отмъщение сред лагера на ахейците, заради Хризаида, която е пленена. Нейният баща е неговият жрец и съответно се случва тази епидемия. Така са си обяснявали нещата в миналото хората."


Мери Шели, която читателите познават най-вече с нейния роман "Франкенщайн", също има такава книга:
"Тя е автор и на романа "Последният човек", в който говори за света след една пандемия, която се случва в 2070 година. Светът е много променен, човечеството се състои от малки групи, които се самоунищожават взаимно. Мери Шели застъпва идеята, че световните лидери и въобще лидерите и управляващите не са в състояние да се справят в ситуация на подобна пандемия. Те нямат ресурса и възможностите да поведат човечеството към някакво спасение. Същата теза застъпва и Едгар Алан По в "Маската на алената смърт". 

Освен пандемията, която обърна света наопаки, през 2020 година се случиха и други събития, които могат да бъдат описани с произведения от световната литература, обясни още Валентина Вълчева:

"За съжаление, 2020 година ни отне много личности - световно известни. Тях можем да ги открием в биографиите им. Марадона почина през тази година, футболната легенда. Тази година се оказа последна за Доналд Тръмп на върха на САЩ, като президент. За него има редица книги. През 2020 продължи да се разраства световното движение "Black Lives Matter", което се бори за равноправие на цветнокожите. Появиха се идеи да се променят основополагащи произведения като "Приключенията на Том Сойер". "Да убиеш присмехулник" също беше обвинено в институционализиране на расизма. Опитват се да променят текста на "Пипи дългото чорапче", "Десет малки негърчета". Темата е болезнена, защото продължават да се случват такива неща по света." 

Много читатели намират спасение в книгата в дните на изолация през пролетта на 2020 година. Тогава и търсенето на книги в библиотеката е най-засилено, обясни още Валентина Вълчева

Повече чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00