Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2020-та година, описана с книги

Снимка: Петко Котларски


Темата за големите епидемии не е нова за световната литература. Можем да я открием още в "Илиада" на Омир, след това в "Декамерон" на Джовани Бокачо и дори при Йовков, в разказа му "Чумавото". Съвременни автори също пишат за преживени от човечеството пандемии. Така ръководителят на отдел "Заемна за възрастни" на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин Валентина Вълчева отговори на въпроса с кои литературни произведения можем да опишем изминалата 2020 година:

"Разбира се, когато споменем 2020 година, първото, за което се сещам, е пандемията от COVID-19, която на нас като общество ни се струва нещо много ново, непознато, може би страшно, защото не ни се е случвало скоро да преживяваме нещо такова. Всъщност, светът непрекъснато се е борил с епидемии, може би това е начинът на планетата за някакъв неин вариант на детокс. Истината е, че пандемии, най-вече чуми, се срещат в миналото на Земята много често, както и различни други заразни болести. Съответно, те са вдъхновили доста литературни произведения. Като се започне от "Илиада", която знаем, започва с една чумна епидемия, пратена от Бог Аполон за отмъщение сред лагера на ахейците, заради Хризаида, която е пленена. Нейният баща е неговият жрец и съответно се случва тази епидемия. Така са си обяснявали нещата в миналото хората."


Мери Шели, която читателите познават най-вече с нейния роман "Франкенщайн", също има такава книга:
"Тя е автор и на романа "Последният човек", в който говори за света след една пандемия, която се случва в 2070 година. Светът е много променен, човечеството се състои от малки групи, които се самоунищожават взаимно. Мери Шели застъпва идеята, че световните лидери и въобще лидерите и управляващите не са в състояние да се справят в ситуация на подобна пандемия. Те нямат ресурса и възможностите да поведат човечеството към някакво спасение. Същата теза застъпва и Едгар Алан По в "Маската на алената смърт". 

Освен пандемията, която обърна света наопаки, през 2020 година се случиха и други събития, които могат да бъдат описани с произведения от световната литература, обясни още Валентина Вълчева:

"За съжаление, 2020 година ни отне много личности - световно известни. Тях можем да ги открием в биографиите им. Марадона почина през тази година, футболната легенда. Тази година се оказа последна за Доналд Тръмп на върха на САЩ, като президент. За него има редица книги. През 2020 продължи да се разраства световното движение "Black Lives Matter", което се бори за равноправие на цветнокожите. Появиха се идеи да се променят основополагащи произведения като "Приключенията на Том Сойер". "Да убиеш присмехулник" също беше обвинено в институционализиране на расизма. Опитват се да променят текста на "Пипи дългото чорапче", "Десет малки негърчета". Темата е болезнена, защото продължават да се случват такива неща по света." 

Много читатели намират спасение в книгата в дните на изолация през пролетта на 2020 година. Тогава и търсенето на книги в библиотеката е най-засилено, обясни още Валентина Вълчева

Повече чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05